Задача на три дії (різницеве порівняння двох сум) (№742-750). Види тварин. Значення тварин у природі. Цінність тварин для людей. Мета



Скачати 98.03 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір98.03 Kb.
Інтегрований урок: математика та природознавство (3 клас)

Девіз уроку: Все, що в природі існує, нам математика порахує. Міркуємо-швидко, відповідаємо-точно, рахуємо-правильно, пишемо-точно.

Тема: Закріплення письмового виконання сумісних дій додавання і віднімання. Задача на три дії (різницеве порівняння двох сум) (№742-750). Види тварин. Значення тварин у природі. Цінність тварин для людей.

Мета: Узагальнювати вміння виконувати письмове додавання та віднімання трицифрових чисел; удосконалювати вміння учнів розв’язувати задачі на різницеве порівняння; формувати вміння розв’язувати задачі на три дії.

Ознайомити з табелем-календарем. Формувати поняття: «тварини – живі організми».

Розвивати увагу, пам'ять, уяву, кмітливість.

Виховувати допитливість, любов до всіх пір року; дбайливе ставлення до тварин.



Обладнання : мультимедійний комплекс, ком’ютер,мультимедійна презентація до уроку, картки з трицифровими числами, віяли-блокноти, геометричні фігури, картки з геометричними фігурами.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Встаньте, діти, поверніться,

Гостям нашим усміхніться,

Привітайтеся чемненько,

І сідайте всі рівненько.

Свій урок ми починаєм,

Девіз і тему прочитаєм.

Девіз: Все, що в природі існує, нам математика порахує.(Слайд 2).

Міркуємо-швидко, відповідаємо-точно, рахуємо-правильно, пишемо-точно.

( Слайд 3).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Тема уроку: Закріплення письмового виконання сумісних дій додавання і віднімання. Задача на три дії. Види тварин. Значення тварин у природі. Цінність тварин для людей.( Слайд 4)

Завдання уроку: письмове виконання сумісних дій додавання і віднімання ( шляхом розв’язування задач, рівнянь) (Слайд 5)

Ми розпочинаємо свій урок-подорож «Від зими – до зими». ( Слайд 6)Це інтегрований урок математики і природознавства.

- Якою ви мене хочете бачити на цьому уроці? (Доброю, справедливою…)

Що ви очікуєте від уроку? ( Слайд 7)

- Добре, я врахую ваші побажання, а від вас буде вимагатися швидко і правильно додавати і віднімати, розв’язувати рівняння та задачі і при цьому дорогих гостей зустрічати, і їхні завдання виконувати. Тож починаймо!

Відгадавши загадку, ми зрозуміємо, яким видом транспорту прибудуть до нас гості.

Полотно – не доріжка,
Кінь біжить – сороконіжка.

По драбині дві змії повзуть

І на собі хатки везуть.

У тих хатках людей багато,

Як, дітки, ці хатки звати? (Поїзд) ( Слайд 8)

Так, це поїзд. Чи ще можемо казати – потяг.

Для того, щоб рухати ці хатки, до них під`єднують локомотив, яким керує машиніст. Зверніть увагу на дошку. Потяг, який везе до нас гостей на урок, незвичайний. Локомотив має своє ім’я – рік. То може хтось скаже, скільки вагончиків у нашого поїзда? (12).

- А які ж назви-імена можуть мати наші вагончики? Щоб відповісти на це запитання, відгадаємо загадку:

Скільки місяців у році?

Хто це знає – говори! (12).

Змерзлим груддям скрізь і всюди
Вкрилось поле і шляхи.

— кажуть люди — Це вже ..(Грудень!)


Веселий Дід Мороз в руках
Несе нам подарунки.
І на засніжених шибках
Малює візерунки.
Або ще й носа обпече
До холоду незвичним.
Тому, що скрізь мороз січе –
Цей місяць зветься…
(Січнем)

Другий він в календарі,

Холодно у цій порі. (Лютий).

У якому тепле сонце

Розтопило весь сніжок? (Березень).

У якому перші квіти

Кличуть діток на лужок? (Квітень).
П’ятий в році він приходить,

Із конвалією входить. (Травень).


Як настав цей літній місяць

Все росте у нас навколо

Ягідки почервоніли

Спіє в полі щедрий колос..(Червень)

Їде літо на коні

Та й несе гарячі дні.

Зацвіли пахучі липи.

Як цей місяць зветься ? (Липень)

   Дині, гарбузи, томати:
Смакувати, смакувати...
От і літечка кінець,
Осінь йде вже навпростець.( Серпень)

У південний край землі


Відлітають журавлі,
Знов шкільний дзвінок лунає.
Який місяць наступає?
(Вересень)

Чарівник прийшов у ліс,
Фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
стали жовтими листочки.
(Жовтень)

Краплі із неба, дахів, стріх,


Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів від листя сад.
Що за місяць?
(Листопад)

Про що ця загадка? (Про місяці, пори року). ( Слайд 9)

- Яка зараз пора року? (Зима).

- Скільки всього пір року? (4).

- Який перший місяць року? (Січень).

- Наш потяг поступово виїжджатиме з лісу, який називається «Пори року». ( Слайд 10)

На уроці природознавства ми закінчили тему «Рослини».

- До якої природи ми відносимо рослин? (До живої природи).

- Кого ще ми відносимо до живої природи? (Тварин).

- Доведіть, що тварини – це живі організми. ( Тварини, як і всі живі організми народжуються, дихають, ростуть, розмножуються і відмирають.)

- Так діти, також ми сьогодні поговоримо про тварин.

- У мене є геометричні фігурки, які допоможуть мені оцінити ваші знання та вміння. Ті учні, які правильно відповідатимуть на мої запитання та правильно і швидко розв’язуватимуть завдання, будуть отримувати по одній фігурці. В кінці уроку ви підрахуєте свої фігурки, і я зможу виставити оцінки.

- А ось видніється перший вагончик нашого потягу, який привіз нам першу гостю і цікаве завдання. ( І вагон)

Хто пасеться на лужочку


Товстобокий, наче бочка?
Любить сіном ласувати,
Молочко дає малятам.
— Будьте, му-му-му, здорові
І подякуйте … (корові). (Слайд 11)

1. Я показую картку з трицифровим числом, а ви називаєте його разом із «сусідами». (оцінювання).

а) Назвати «сусідів» чисел:

345 361 346 344

111 123 243 115

2. А ось і наступний вагончик зі своїми завданнями, але від кого ці завдання ви дізнаєтесь лише тоді, коли відгадаєте загадку. ( ІІ Вагон )


Ходжу в пухнастий шубі,
Горішки все гризу.
Живу в густому лісі
В дуплі на старому дубі
(Білка) ( Слай 12)

Білочка нам принесла гру «Продовж рахунок» (Полічи десятками, сотнями).

- Я називаю трицифрове число, а ви продовжуєте рахунок.

300 – полічи сотнями;

580 – полічи десятками;

600 – полічи сотнями;

110 – полічи десятками.

3. Гра «Мовчанка» (усно).

Цю гру нам привіз наступний гість з лісу. Їхав він у третьому вагончику. Відгадайте хто це? ( ІІІ Вагон )

Навіть в спеку, відчайдуха,


Не скидає він кожуха.
Взимку ж холоду боїться.
Лізе до барлогу грітись.
(Ведмідь) (Слайд 13)

- Діти, вам потрібно скласти приклади на віднімання та додавання, і дати відповідь на них.



(Слайд 14)

126+254= 380 Працюють біля дошки та в зошиті.

563-257=306

789-563=226

326-126=200

(Оцінювання).

Бесіда.


  • Світ тварин багатий та різноманітний. Як ви думаєте, де живуть тварини? (Відповіді дітей)

  • Отже, тварини живуть усюди: в океанах і морях, у лісах, на луках, у пустелях, горах.

Якщо тварини різняться між собою формою тіла, розміром, забарвленням, зовнішнім виглядом, то кажуть, що вони належать до різних видів.

  • Хто ж нам привіз наступне завдання? І яке ж воно? ( ІY Вагон )

  • Відгадайте загадку.

У лусці мої боки –
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу.
(Риба) (Слайд 15)

Завдання від риби:

4. а)Робота в зошитах.

Каліграфічна хвилинка.

- В чому вимірюють вагу тіла тварин? (г, кг, ц, т).

Запишіть лише вагу.

37 км , 2 см, 4 кг, 200 кг, 7 год, 36 с, 1 т, 35 ц, 72 дм.

- Чи ставимо в кінці цих скорочень крапки?

(Оцінювання).

б) Робота з віялами-блокнотами.

- Я показу на картках приклади, а ви на віялах показуєте відповідь до даного прикладу. (Оцінювання). ( Діти записують відповіді у блокнотах і показують)

242 – 240 = 2 640 – 600 = 40

410 – 400 = 10 320 – 300 = 20

660 – 600 = 60 150 – 100 = 50

720 – 700 = 20 168 – 160 = 8

ІІ Закріплення вивченого матеріалу.

5. А який п’ятий місяць року? (Травень). ( Y Вагон )

- Так, у травневому вагончику до нас у гості приїхали птахи ( Слайд 16) і пропонують нам розв’язати задачу. ( Слайд 17)

На годування птахів у зоопарку витратили ячменю 324 кг, проса 380 кг, а кукурудзи – на 128 кг менше, ніж проса. Скільки всього зерна витратили на годування птахів?



  • Прочитайте уважно задачу.

  • Про що запитується в задачі?

  • Чи можемо ми відразу дізнатися, скільки всього зерна витратили на годування птахів? (Ні.)

  • Чому? ( Тому, що ми не знаємо скільки витратили кукурудзи.)

  • Як дізнатися, скільки витратили кукурудзи? ( 380 – 128 = 252 (кг) )

  • А тепер ми можемо дізнатися, скільки всього зерна витратили на годування птахів? (Так. 324 + 380 + 252 = 956 (кг) )

  • Запишіть її розв’язання. ( Розв’язання записують в зошитах.)

  • А тепер, діти, звірте свою відповідь на проекторі.

6. Фізкультхвилинка. ( YI Вагон ) (Слайд 19)
Нумо всі, нумо всі Щоб спочила голова.

Потанцюємо у класі. Пострибаєм,як зайчата,

Пострибаймо, як сороки, Політаєм, як пташата,

Як сороки-білобоки. Потанцюємо ще трішки,

Стрибу-стрибу,скоки-скоки. Щоб спочили ручки, ніжки.

А тепер,як жабенята, Всі веселі ! От чудово.

Хочем трохи поплигати. А тепер до праці знову.

Ква-ква-ква, ква-ква-ква.



ІІІ Розвиток математичних знань.

7. А у наступному 7 вагончику прийшло таке повідомлення. ( YIІ Вагон )

На Землі відомо близько двох мільйонів видів тварин, а в Україні живе понад 50.000 видів. (Слайд 20)

- Особливими у тварин є ознаки, яких не мають інші живі організми. Тварини переміщаються. Як? ( Слайд 21 )




- Цих ознак немає у рослин. Ними рослини відрізняються від тварин.

8. Гості восьмого вагончика – це комахи. ( YIII Вагон ) ( Слайд 22)

Вам потрібно розв’язати рівняння. (Слайд 23)

583 – х = 254 617 – х = 351

- Як знайти невідомий від’ємник? ( Треба від зменшеного відняти різницю )

583-254=329 617-351=266

9. Коли наші гості збиралися до нас, вони заїхали в далекі-далекі країни, де дуже спекотно, і привезли нам звірів, які у нас не живуть. ( ІХ Вагон ) ( Слайд 24)

Це страус - найбільший птах, колібрі – найменша з пташок у світі, жирафа – найвища тварина, землерийка – найменша тварина, її малятко важить не більше 2 г.

І привезли вони вам ось таку цікаву задачу ( Слайд 25)

Маса шести однакових землерийок 18 кг. Яка маса дев’яти колібрі, якщо кожна колібрі на 5 кг важча, ніж землерийка?


6 з. – 18 кг.

1к. – ?, на 5 кг > ніж 1з.

9з. – ?

- Чи можемо ми відразу дізнатися, яка маса дев’яти колібрі? (Ні)



- Чому? ( Тому, що ми не знаємо яка маса однієї колібрі)

- А що сказано про масу однієї колібрі? ( Вона на 5 кг важча, ніж землерийка.)

- А ми знаємо, яка маса однієї землерийки? (Ні.)

- Як дізнатися? (18:6=3(кг)

- Якщо ми знаємо масу однієї землерийки, про що тепер ми можемо дізнатися? (Яка маса однієї колібрі.) (3+5=8(кг)

- Тепер, якщо нам відома маса однієї колібрі, ми можемо дізнатися, яка маса дев’яти колібрі?) ( Так 9*8=72(кг)) Перевірте розв’язання задачі (Слайд 26)

1) 18 : 6 = 3 (кг) – важить 1 землерийка;

2) 3 + 5 = 8 (кг) – важить 1 колібрі;

3) 9 ∙ 8 = 72 (кг) – важить 9 колібрі.

Відповідь: маса 9 колібрі 72 кілограма.

10. А в жовтневому вагоні приїхало таке повідомлення про тварин. (Х Вагон )

- Перш ніж подивитися це повідомлення, дайте відповідь на декілька моїх запитань.



- Яке значення для людей мають тварини?

- Що людина одержує від них?

- Чому в багатьох людей тварини живуть удома?

- Що ви відчуваєте, коли берете на коліна кішку, граєтесь з кошенятами або цуценятами, коли вас радісно й весело зустрічає ваш собака.

- Які почуття й бажання виникають у вас, коли ви бачите бездомних кішок чи собак, поранених птахів, безпорадних малят різних тварин?

- Так, діти, треба піклуватися про тварин. Як? (Виготовляти годівнички, давати їм їжу, не знущатися з них, охороняти їх…..)

Добре, молодці діти. Ви вірно відповіли на всі мої запитання. І тепер ми можемо подивитися на наше повідомлення. ( Слайд 27)

І справді більшість домашніх тварин приносять людині користь, даючи ій їжу (м'ясо, молоко, яйця, мед), матеріали для одягу та взуття (шкіру, шерсть, пір'я, шовк), робочу силу для перевезення людей і вантажів.

До речі, наявність тварин у домі та спілкування з ними може відчутно впливати на наше здоров’я. Відомо, що лікарі радять проводити більше часу в товаристві тварин, адже це допомагає розслабитися та позбутися стресу.

11. І ось остання завдання від 11 вагончика. (ХІ Вагон )

- А який гість до нас прибуде ви дізнаєтесь тільки тоді, коли відгадаєте загадку.

В нього крила, в нього вуса,


Трохи я його боюся.
Як летить – так чути звук.
Бронзовий великий …..
(Жук) (Слайд 28)

( Найбільшим жуком є жук-олень: довжина тіла без рогів 5,5 см, а з рогами – до 8 см



  • І ось вам завдання від жука.

  • Зараз ви попрацюєте в групах. У вас на картках є геометрична фігурка. Вам потрібно знайти периметр своєї геометричної фігури.

1 2 3



  • Що таке периметр? ( Це сума довжин усіх сторін багатокутника.)

  • Як позначають периметр? ( Великою літерою Р латинського алфавіту).

  • Добре, а тепер можете приступати до виконання завдання.

  • 1. Р = 33 + 94 + 33 + 94 = 254 (см)

Р = 254 см

- 2. Р = 34 + 27 + 43 = 104 (см)

Р = 104 см

- 3. Р = 44 + 44 + 44 + 44 = 176 (см)

Р = 176 см

12. - Молодці діти, добре ви працювали на сьогоднішньому уроці. А тепер давайте зазирнемо у останній 12 вагончик, і подивимося скільки гостей завітало до нас на урок. (Слайд 29)



ІV. Підсумок уроку. ( Слайд 30)

- Чим відрізняються рослини від тварин?

- Чому тварини – це живі організми?

- Для чого тварини переміщуються?

- Які завдання вам найбільше сподобалися і запам’яталися?

- А тепер ми оцінимо свою роботу на сьогоднішньому уроці. Порахуйте всі геометричні фігурки, які ви відкладали.( Оцінювання. )



V. Домашнє завдання

С. 112 , № 749, № 750



( Слайд 31)





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка