Загальноосвітня школа І-ІІ ст №7



Скачати 158.87 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір158.87 Kb.
Загальноосвітня школа І-ІІ ст.. № 7
03.12.2012

Козацькому роду нема переводу

Односкладне речення. Підсумковий урок.

Підготувала вчителька української мови та літератури Вороніна В. В.

ТЕМА. Односкладні речення. Підсумковий урок

Мета:

  • узагальнити й систематизувати знання учнів з розділу «Односкладні речення»;

  • сформувати цілісну систему особистих знань восьмикласників з теми;

  • структурувати вивчений матеріал шляхом виконання відповідних вправ;

  • продовжувати розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання;

  • удосконалювати мисленнєві дії, аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати;

  • за допомогою дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини;

  • продовжувати поповнювати словниковий запас учнів; продовжувати розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, виробляти загально навчальні уміння і навички;

  • виховувати в учнів повагу до народних традицій, історичного минулого, збудити інтерес до вивчення історії свого краю.

Обладнання: підручник, кольорові смужки з паперу, горнятко із запитаннями, м’ячик, аудіо запис пісні «Засвистали козаченьки», рейтингові перфокарти, конверт із завданням, сигнальні картки, індивідуальні картки, мікрофон, ілюстрації запорозької Січі, ілюстрації картини І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові».

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань (урок-подорож).

Методи, прийоми і форми роботи: інтерактивний метод «Мозкова атака», словникова робота, гра «Лінгвістичний волейбол», робота біля дошки, пошуково-вибіркова робота, робота в групах, самостійна робота, кодовий тест, лінгвістична гра «Третє зайве», гра «Спіймай помилку» (із сигнальними картками), інтерактивний метод «Мікрофон», психологічна вправа «Наш настрій».


Народ, який не знає свого минулого,



не має майбутнього.

О. Довженко

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання вчителя

Сіли, дітки, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

Працюватимем старанно.

Щоб почули у кінці,

Що у нашім восьмім класі

Учні просто молодці.

Дорогі діти! Подивіться одне на одного, посміхніться одне одному, подаруйте усмішку гостям, які завітали до нас сьогодні. Підтягніть спинки, сядьте рівненько, і ми продовжимо мандри країною Синтаксис.


Психологічна вправа «Наш настрій»

- Перед кожним із вас, діти, у довільному порядку розкладені кольорові смужки. Візьміть, будь ласка, у руки той колір, який вам сьогодні найбільше до вподоби, з яким хочеться потоваришувати й вирушити у мандри.

Вибір дітей.

- Ви підсвідомо вибрали собі «в друзі» ті кольори, які відповідають вашому настрою:



  • червоний – піднесеність;

  • жовтогарячий – радість;

  • жовтий – приємність;

  • зелений – спокій;

  • синій – сум;

  • фіолетовий – тривожність;

  • чорний – незадоволення;

  • білий – складно сказати про настрій.

Отже, кольори впливають на людину, її самопочуття, емоції.


Висновок.

Сприймайте світ у кольорі, адже це радість для людини, позитивні емоції, енергія сили, здоров’я та успіху!


ІІ. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

- З давніх-давен відомо: «Дерево життя – це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок – символ минулого, другий – сучасного, а третій – майбутнього». Щоб правильно орієнтуватися у житті, щоб бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу, його історію.

У минулому українського народу була таке неповторне явище, як Запорозька Січ. Це про неї казав М. Гоголь: «Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!»

Звучить пісня «засвистали козаченьки».


- Тож я запрошую всіх побувати у XVI-XVII ст., зайти до козацького куреня, відкрити для себе щось нове про життя козаків, осягнути джерела мудрості.

Назва нашого уроку звучить так: «Козацькому роду нема переводу». Тож урок свій ми проведемо у формі подорожі до Запорозької Січі. Хочу, щоб у вас виник інтерес до історії рідного краю, щоб ви його полюбили так, як любили наші козаки. Але щоб потрапити туди, кожен повинен пройти певні випробування так, як це було за часи козаччини.

Випробування будуть проходити у формі завдань, які я буду ставити на кожній із семи зупинок.

Отже, на нас чекає цікаве й водночас складне завдання: гортаючи сторінки життя запорозького козацтва, ми повинні довести, що



  • знаємо: односкладне просте речення з головним членом у формі присудка та односкладне просте речення з головним членом у формі підмета;

  • вміємо: відрізняти односкладні речення від двоскладних як синтаксичні синоніми, розпізнавати види односкладних речень.

Отож, вирушаємо у подорож. Нашим путівником буде магічне число сім. Сім нот, сім днів тижня, сім кольорів веселки, сім чудес світу. На нас чекають сім зупинок, на кожній з яких ви, діти, повинні виконати якнайкраще завдання. Бажаю вам успіху!

Запишіть у зошити, будь ласка, сьогоднішнє число і класну роботу. Перед початком нашої подорожі кожний із вас отримає рейтингову перфокарту. Як ви оцінюєте свої знання з теми «Односкладне речення» на початку уроку? Поставте собі оцінку. Відкладіть в сторону перфокарту. До неї ми ще повернетесь наприкінці уроку.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ПРО ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ
- Наповнимо наші рюкзаки туристичним реманентом. Чи знаєте ви казку про чарівне горнятко? У нас теж є таке горнятко, у якому міститься запитання із теми «Односкладне речення».

Учні по черзі витягують із горнятка запитання та відповідають на них.

1. Які речення називаються односкладними? (Односкладні речення – це такі речення, у яких граматична основа складається з одного головного члена (підмета або присудка), другий головний член не потрібен, оскільки зміст речення і так зрозумілий).

2. Яка відмінність між односкладними та двоскладними реченнями?

3. На які типи поділяються односкладні речення залежно від способу вираження та значення головного члена? (Залежно від способу вираження та значення головного члена односкладні речення поділяються на називні та дієслівні).

4. Чи можуть односкладні прості речення бути частинами складного речення? (Так).

5. На які типи поділяються прості односкладні дієслівні речення? (Особові – означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові; безособові).

6. На що вказує присудок означено-особових односкладних дієслівних речень? (На дію, яку виконує певний предмет, особа).

7. На що вказує присудок неозначено-особових односкладних дієслівних речень? (На дію, яка стосується неозначеної особи).

8. На що вказує присудок узагальнено-особових односкладних дієслівних речень? (На дію, яка виконується усіма або кожною особою)


ІV. ПОДОРОЖ

Зупинка 1. Лексична розминка

- Проведемо словникову роботу. З’ясуємо значення слів «козак», «кіш».

- Діти, чи можна грати на уроці української мови у волейбол? Виявляється можна.
«Лінгвістичний волейбол»

Учні кидають одне одному м’яча, називаючи при цьому слова, які можна пов’язати з лексичною темою «Запорозька Січ».

Наприклад, фортеця, бунчук, корогва, гетьман, булава, спис, кіш, люлька, шабля, сурма, кирея, отаман, запорожець, писар, шаровари, жупан, пояс, бурка, гармата, рушниця, сагайдак, кинджал і т. д.

Учень, який зловив м’яч, але не назвав слова, виходить з гри. Врешті-решт залишається один переможець.


Зупинка 2. Робота біля дошки

(використовуються індивідуальні картки)

Прочитати текст. Що записаний на картці, визначити вид односкладних речень і зробити їх синтаксичний розбір.


Ой царице, наша мати,

Що ж ти наробила?

Гей, славне військо запорозьке –

Та й запропастила.


Україно, Запорожже,

Можна вас забути?

(Речення питальне, неокличне, просте, поширене, односкладне безособове, присудок виражено неозначеною формою дієслова «забути» і присудковим словом «можна», ускладнене непоширеними звертаннями «Україно, Запорожже».)
Було колись в Україні –

Ревіли гармати;

Були колись запорожці,

Вміли панувати.

Де козацтво українське.

Славні отамани?

(Речення питальне, емоційно нейтральне, просте, поширене, односкладне, називне, однорідні підмети «козацтво» і «отамани» виражені іменником у Н. в.)

- Як ви гадаєте, хто сказав ці слова? Так, звичайно, наш великий геній Т. Г. Шевченко, адже він неодноразово звертався до теми козаччини.


Зупинка 3. Пошуково-вибіркова робота.

«ВИГЛЯД ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ»

Отже, ми на Запорозькій Січі. Із запропонованого тексту, який є перед вами, виписати два односкладних речення, визначити їх тип, свою думку доведіть.

Січ… То була просто площа на Дніпровім острові Хортиці (потім на Базавлуці і Томаківці). Зо всіх боків омивала цей острів глибока вода Дніпра, а ще, крім того, на самім острові був викапаний глибокий рів, наповнений водою, та й поставлено високий, гострий частокіл (паркан) з міцними брамами. На брамах, що на ніч замикалися, стояли гармати й козацька сторожа. Не диво, що неможливо було дістатися до Січі. І хоча не раз пробували здобувати Січ турки, татари й інші вороги, та це їм не вдавалося.

Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані «коші» (з плетеними сітками), або «курені». Ті хатки були накриті очеретом або кінськими шкірами. У такій хаті жив один курінь з курінним отаманом. Та козаки тут тільки спали або пересиджували негоду й дощі, латаючи одіж або чистячи зброю. Там вправлялися в їзді верхи, в стрілянні з рушниць і гармат та ремонтували човни.

А зараз відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку. Діти, будьте уважні, дасте відповідь на таке запитання:

- Який вид односкладних речень використано в нашій фізкультхвилинці?

Піднімаймо руки вгору,

Нахиляємось додолу,

Не згинаймо власні ноги,

Як торкаємось підлоги.


Зупинка 4. Розповідь учнів про побут і звичаї козаків

Робота в групах



Діти читають пам’ятку «Як працювати в малій групі»

ПАМЯТКА

«ЯК ПРАЦЮВАТИ В МАЛІЙ ГРУПІ»

  1. Слухати інших, говорити для інших, працювати разом з іншими.

  2. Не боятися помилитися: не помиляється той, хто не вчиться.

  3. Ділитися думками, міркуваннями.

  4. Не сміятися з неправильної відповіді.

  5. Цінувати кожну думку.

  6. Виконувати завдання якнайкраще.

  7. Не ставити запитання учителю, не порадившись з членами групи.

Скласти односкладні і двоскладні речення, використовуючи подані слова: шабля, козак.


Зупинка 5. «Церква Святої Покрови»

Посеред Січі знаходиться церква Святої Покрови. Саме тут буде наша наступна зупинка.

На основі ілюстрації, яка перед вами, скласти й записати два односкладних речення різних типів.
Створення ситуації успіху

Учитель звертається до учнів.

- Молодці, ви гарно попрацювали із цим завданням. Сподіваюсь, що ви й надалі так плідно працюватимете!
Зупинка 6. Програмовий диктант

Лінгвістична гра «Третє зайве»



- Діти, у мене на столі знаходиться конверт, який адресований вам, учням 8-го класу. Але щоб ви могли його отримати, ви маєте написати програмовий диктант.

На дошці цифри, що відповідають певному виду односкладних речень. Я читаю вам ці речення, а ви записуєте відповідну цифру.

У такому лише випадку ми знайдемо з вами код-ключ до наступного завдання.


  • 0 – двоскладне питальне речення.

  • 1 – двоскладне розповідне речення.

  • 2 – двоскладне спонукальне речення.

  • 3 – односкладне означено-особове речення.

  • 4 – односкладне неозначено-особове речення.

  • 5 – односкладне безособове речення.

  • 6 – односкладне узагальнено-особове речення.

  • 7 – односкладне називне речення.




  1. Бандуристи співали про славних отаманів і гетьманів. (Двоскладне розповідне речення (1)).

  2. Воля. Безмежний прекрасний степ. (Односкладне називне речення (7)).

  3. Козак. (Односкладне називне речення (7)).

  4. Ой пора нам погуляти, до козацтва завітати. (Односкладне безособове речення (5)).

Код-ключ: 1775

- Якщо отриманий код і код на конверті із завданням збігаються – ви впоралися, тож конверт ваш.

- Вітаю, із великим задоволенням передаю вам лист, який адресований саме вам, восьмикласникам ЗОШ І-ІІ ст.. №7. Але перш, ніж ви розкриєте конверт, уважно придивіться до отриманих вами цифр – 1775. Вам нічого не нагадує ця дата?

- Правильно, діти. Саме 1775 року Катерина ІІ наказала ліквідувати Запорозьку Січ. Отже, розкриваємо конверт.

У кожній групі речень визначити «зайву» синтаксичну конструкцію. Свій вибір треба обґрунтувати.
Група І


  1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки. (Двоскладне)

  2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася. (Двоскладне)

  3. Дивні звичаї запорожців. (Називне)


Група ІІ

  1. Задзвонили в усі дзвони по всій Україні. (Неозначено-особове)

  2. Козаки перед походом пекли й варили в казанах харчі на дорогу. (Двоскладне)

  3. Везуть труну мальовану, китайкою вкриту. (Неозначено-особове)


Група ІІІ

  1. Нема того козаченька. (Безособове)

  2. Козаччина. (Називне)

  3. Ой коне, мій бусурмане, нудно тобі жити в мене. (Безособове)


Зупинка 7. Гра «Спіймай помилку»

(використовують сигнальні картки)

Учитель читає речення і називає його вид. Якщо учень погоджується – піднімає червону картку, якщо ні – зелену.



  1. Посадили над козаком явір та калину.(Неозначено особове речення).Так – червона картка.

  2. Мова й вигадки козаків гострі. (Означено-особове речення). Ні – зелена картка. (Це двоскладне речення).

  3. Нема на світі кращих хлопців над козацьких добровольців. (Безособове речення). Так – червона картка.

  4. Повіяв вітер на козацький курінь. (Двоскладне речення). Так – червона картка.

  5. Степ та воля – козацька доля. (Узагальнено-особове речення). Ні – зелена картка. (Це двоскладне речення)

  6. За рідний краї і життя віддай. (Неозначено-особове речення). Ні – зелена картка. (Це узагальнено-особове речення).


V. ВИСНОВОК

Ось і закінчилася наша подорож. Я сподіваюсь, що про Січ Запорозьку ви не забудете, адже ми – нащадки запорізького козацтва. Недаремно ж прислів’я говорить: «Козацькому роду нема переводу».


VІ. РЕФЛЕКСІЯ

- Що вам найбільше запам’яталося на сьогоднішньому уроці?

Інтерактивний метод «Мікрофон»


  • Що вам найбільше запам’яталось на сьогоднішньому уроці?

  • Чи досягли ми тих цілей, про які говорили на початку уроку?

  • Чи продуктивною була робота на уроці?

  • Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

VІІ. ОЦІНЮВАННЯ

Учні оцінюють свою роботу на уроці, заповнюють рейтингові перфокарти.



VІІІ. ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Стратегія «Похвала і нагорода для всіх»

Мета: заохочувати всіх дітей, не нехтуючи при цьому жодним учнем, розвивати почуття єдності.

- Який ви гарний клас! Ми якраз усе встигли. Ви молодці, адже усі ми разом здійснили чудову подорож у минуле нашої рідної України. Не забуваймо вислову видатного українського письменника Олександра Довженка: «Народ, який не знає свого минулого, не має майбутнього».

А ми, дорослі, училися у вас, діти:

Учімося в дітей душевної краси,

Радіти сонцю, що прийшло у гості,

Не обминати втіхи і сльози,

І не носить прихованої злості.

(В. Крищенко)


ІX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Описати зовнішність одного х козаків, зображених на картині І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», використовуючи односкладні речення. Визначити їх вид.

Любі діти, посміхніться

І на мене подивіться.

Я подякую вам щиро

За прекрасний наш урок.

Спасибі вам, що працювали,

Що результати показали,

Що не соромились творити,

Що рідні ви мені, як діти.




Рейтингова перфокарта


Односкладне речення

Початок уроку

Кінець уроку












Рейтингова перфокарта


Односкладне речення

Початок уроку

Кінець уроку












Рейтингова перфокарта


Односкладне речення

Початок уроку

Кінець уроку












Рейтингова перфокарта


Односкладне речення

Початок уроку

Кінець уроку












Рейтингова перфокарта


Односкладне речення

Початок уроку

Кінець уроку












Рейтингова перфокарта


Односкладне речення

Початок уроку

Кінець уроку










Січ… То була просто площа на Дніпровім острові Хортиці (потім на Базавлуці і Томаківці). Зо всіх боків омивала цей острів глибока вода Дніпра, а ще, крім того, на самім острові був викапаний глибокий рів, наповнений водою, та й поставлено високий, гострий частокіл (паркан) з міцними брамами. На брамах, що на ніч замикалися, стояли гармати й козацька сторожа. Не диво, що неможливо було дістатися до Січі. І хоча не раз пробували здобувати Січ турки, татари й інші вороги, та це їм не вдавалося.

Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані «коші» (з плетеними сітками), або «курені». Ті хатки були накриті очеретом або кінськими шкірами. У такій хаті жив один курінь з курінним отаманом. Та козаки тут тільки спали або пересиджували негоду й дощі, латаючи одіж або чистячи зброю. Там вправлялися в їзді верхи, в стрілянні з рушниць і гармат та ремонтували човни.

Січ… То була просто площа на Дніпровім острові Хортиці (потім на Базавлуці і Томаківці). Зо всіх боків омивала цей острів глибока вода Дніпра, а ще, крім того, на самім острові був викапаний глибокий рів, наповнений водою, та й поставлено високий, гострий частокіл (паркан) з міцними брамами. На брамах, що на ніч замикалися, стояли гармати й козацька сторожа. Не диво, що неможливо було дістатися до Січі. І хоча не раз пробували здобувати Січ турки, татари й інші вороги, та це їм не вдавалося.

Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані «коші» (з плетеними сітками), або «курені». Ті хатки були накриті очеретом або кінськими шкірами. У такій хаті жив один курінь з курінним отаманом. Та козаки тут тільки спали або пересиджували негоду й дощі, латаючи одіж або чистячи зброю. Там вправлялися в їзді верхи, в стрілянні з рушниць і гармат та ремонтували човни.

Січ… То була просто площа на Дніпровім острові Хортиці (потім на Базавлуці і Томаківці). Зо всіх боків омивала цей острів глибока вода Дніпра, а ще, крім того, на самім острові був викапаний глибокий рів, наповнений водою, та й поставлено високий, гострий частокіл (паркан) з міцними брамами. На брамах, що на ніч замикалися, стояли гармати й козацька сторожа. Не диво, що неможливо було дістатися до Січі. І хоча не раз пробували здобувати Січ турки, татари й інші вороги, та це їм не вдавалося.

Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані «коші» (з плетеними сітками), або «курені». Ті хатки були накриті очеретом або кінськими шкірами. У такій хаті жив один курінь з курінним отаманом. Та козаки тут тільки спали або пересиджували негоду й дощі, латаючи одіж або чистячи зброю. Там вправлялися в їзді верхи, в стрілянні з рушниць і гармат та ремонтували човни.


Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.

Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.



Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.




Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.



Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.

Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.




Група І

1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.

2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.

3. Дивні звичаї запорожців.


Які речення називаються односкладними?
Яка відмінність між односкладними та двоскладними реченнями?
На які типи поділяються односкладні речення залежно від способу вираження та значення головного члена?
Чи можуть односкладні прості речення бути частинами складного речення?
На які типи поділяються прості односкладні дієслівні речення?
Чим виражений присудок означено-особових односкладних дієслівних речень?
Чим виражений присудок неозначено-особових односкладних дієслівних речень?
Чим виражений присудок узагальнено-особових односкладних дієслівних речень?
Чим виражений присудок безособових речень?


Духовні настанови Воїна - козака


Честь воїна свята, бо там де вмирає честь, вмирає і воїн.
Будь чесним. Чесність творить славу Роду воїна.
Нехай життявоїнівпалає як іскри. Таківоїнипокликані до жертовногослужіння Богу.
Будь ввічливим, стримуй свою гарячковість. Пам'ятай, Орел можеспуститися до мишей, але мишаніколи не підніметься до висотипольоту Орла у височині.
Відвага, героїзм, жертовність, чесність це священні якості Воїна.
Пам'ятай життя людей досягає праведності при єднанні з Родом.
Виховуй в собі честь воїна, твори своєцілісненетлінне «Я», що не раз переживетимчасоветіло.
Воїнпам'ятай! Ти покликав Богом в світзахищатиРідземний. Так нехай твоїсправибудуть славою покриті.


Будь чеснимнаодинці з собою.
Слава тікаєвід того хтоїїдомагається, і сама стелиться в ноги тому хто перед нею не блазнюе,
Козаче! Боротьба
- це твоєпокликання, твійобов'язок, твоя пісня, і твоя втіха.



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка