Займенник як частина мови



Скачати 52.72 Kb.
Дата конвертації18.02.2016
Розмір52.72 Kb.

Урок української мови

4 клас

Підготувала вчитель початкових класів

Семенишина Тетяна Володимирівна

2013


Тема: Займенник як частина мови

Мета: Ознайомити учнів з новою частиною мови – займенником, з особливостями займенників , їх роллю у мовленні, вчити розпізнавати займенники як в усному так і в писемному мовленні;розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення; виховувати любов до природи, до рідної мови.

Обладнання: Мультимедійна презентація,таблиці, картки.
Хід уроку.

І. Організація класу.

1. Вступне слово учителя.

Продзвенів для нас дзвінок,

Починаємо урок.

Попрацюємо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти просто молодці!


2.Складання девізу уроку.

--Діти, а давайте разом складемо девіз уроку.

(З розсипаних слів скласти вислів)

Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.

--Хто з вас хоче багато знати?

--Я рада, що знайшла так багато однодумців.
ІІ. Каліграфічна хвилинка.

Зошит свій я відкриваю

Та під нахилом кладу.

Сяду рівно, не зігнусь,

За роботу вмить візьму.

1. Скласти і записати слово.

Ім ен нник . Зай ме нн ник.

2. З слів скласти речення.

Праця, краща, маленька, безділля, велике, за.

3. Підкреслити антоніми, підібрати до них синоніми

.

ІІІ. Повторення вивченого про частини мови
1. Інтерактивна вправа « Бліц – опитування по ланцюжку».

- Скільки частин мови є в українській мові?

- Назвіть частини мови, які ви вже вивчили.

- Наведіть приклади вивчених частин мови. Доведіть свій вибір.



ІV. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів.
3. Інтерактивна вправа « Очікування».

--Чого кожен з вас очікує від уроку?

( На слайді випливають слова:)


  • Я очікую, що ….

  • На уроці мене чекає ….

  • На цьому уроці я вивчу ….

  • Цей урок навчить мене ….)

--Я теж хочу висловити свої очікування:

  • Ви будете активно працювати;

  • Доведете, що знаєте багато по темі;

  • Умієте точно, гарно висловлювати свої думки;

  • Будете злагоджено працювати в парах;

  • Зумієте переконати, що знаєте і любите рідну мову.


V. Робота над темою уроку.

1. Правила роботи на уроці.

  • Правило піднятої руки

  • Уважно слухати вчителя та учнів

  • Активно і творчо працювати

  • Дружньо співпрацювати у парах і групах


2. Актуалізація опорних знань.

- Гра «Відгадай і доведи» (з елементом проблемної ситуації)

На дошці на картках записані слова:



Галинка, лісник, сумує, солодкий, одинадцять, солом’яний, стрибає, регоче, він, ми, те,стільки .

Учні повинні розподілити слова у відповідну частину мови. Останні слова для учнів є проблемними.



  • Розв’язання проблемної ситуації

- Діти, на які питання відповідають слова: він (хто?), ми (хто?),те (яке?), стільки (скільки?)

- То може слова він, ми – це іменники, те – прикметники, стільки – числівник?

Хоч вони і відповідають на питання цих частин , але це інша частина мови – займенник.

УІ.Робота над вивченням нового матеріалу.


    1. Колективне виконання вправи 29.( читання і переказування)

  • Скільки займенників в нашій мові?

  • Яке місце вони посідають за частотою використання?

  • Які займенники згадані у тексті?

  • Виписування займенників із тексту.



2.Відгадування загадок ( презентація)

-Які слова замінили відгадку?

- Яку роль виконують займенники?
1. Стало біло навкруги -

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я.... (Зима)



2.Вродились ми з воді.

Легенькі, мов пушиночки,

Спустилися сюди.

Ми хмарою носилися

Від подиху зими

І весело крутилися

Метелицею ми. (сніжинки)

3. По гілках я все стрибаю,

Шишки і гриби збираю.

А сушу свої грибки,

Наколовши на гілки.

Вже й горіхів нанесла,

Теж на зиму запасла.

Склала все: гриби і шишки,

А також смачні горішки.

У дуплі всього сповна.

І зима вже не страшна.(білка)

4.Літо й осінь я старався –

Досхочу я наїдався.

Мед, малину, груші їв,

Рибу та мишей ловив.

Наїдавсь на повний ротик.

Бач, який товстий животик !

І тепер аж до весни

Будуть сниться гарні сни ! (ведмідь)





    1. Вивчення правила (с.19)

    2. Робота в групах. Вправа 30.

І група – списує І загадку, підкреслює займенники.

ІІ група - списує ІІІ і ІУ загадку, підкреслює займенники

ІІІ група - списує Уі УІ загадку, підкреслює займенники


    1. Перевірка вправи.

    2. Звуко-буквенний аналіз слова ЇДУ.



6. Фізкультхвилинка
7.Вчимося редагувати (вправа 31)

Кожній групі на картках –сніжинках роздаються різні займенники, які потрібно підібрати для повторення слів. (вони, їх, мене, вас, тебе, нам)



  • Словникова робота: геніальний, химерні.

  • Редагування тексту з наступним списуванням.



VІ. Закріплення і узагальнення вивченого.

1.Розвиток зв’язного мовлення за картиною «Зима» слайд

- Які почуття викликають у вас картини зимової природи.

- Що найбільше захоплює, вражає?

- Доберіть прикметники , які характеризують:



  • сніг;

  • сонце;

  • річку;

  • ялинку;

  • пташки;

  • погоду.

- Давайте усно складемо опис картини зимової природи, використовуючи дібрані прикметники.
4. Заслуховування виконання завдання.
VІІ. Підсумок уроку

.Інтерактивна гра «Мікрофон»

- Сьогодні я на уроці дізнався…

- Сьогодні я на уроці навчився…

- Сьогодні я на уроці намагався…

- Найкраще мені вдалося…

5.Виставлення оцінок

Сьогодні на уроці ми з вами гарно потрудились, міркували, працювали в парах, складали розповідь. Молодці. Поаплодуйте собі та своїм однокласникам. А я в свою чергу хочу поставити вам оцінки за вашу роботу на уроці.



Домашнє завдання: впр.33, вивч. Правило.
-

Ось і закінчився урок!

І продзвенить для вас дзвінок!

Працювали добре друзі,

Відпочиньте по заслузі!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка