Закріплення й узагальнення знань про прикметник



Скачати 74.01 Kb.
Дата конвертації23.02.2016
Розмір74.01 Kb.
Конспект уроку

з української мови

в 3 класі
підготувала

вчитель початкових класів

Новомосковської СЗШ І-ІІІ ступенів №4

Скрипка С. Г.




Тема: Закріплення й узагальнення знань про прикметник.

Мета: закріплювати знання учнів про основні граматичні категорії прикметників, роллю в реченні; уміння аналізувати і систематизувати вивчене; збагачувати активний словник учнів; розвивати творчі здібності школярів, спостережливість; виховувати дбайливе ставлення до природи, вміння відчувати красу рідного слова.

Методично – дидактичне забезпечення: аудіозапис музики Вівальді «Пробудження природи»; куб; таблиця «Сенкан»; малюнки квітів.
Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

- Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.

Добрий день!

У добрий час, радо ми вітаємо вас.

Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо.

Урок рідної мови розпочинаємо.


- Працювати на уроці ми будемо під девізом… Щоб прочитати девіз,треба скласти його з розсипаних слів.

(Слова прикріплені на дошці)

навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того

- А ви хочете все знати?


ІІ. Створення емоційного фону уроку

1.Читання вірша вчителем

(Лунає музика Вівальді «Весна»)
Все прокидається поволі,
зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
земля поталу воду п’є.
Скресає і щезає крига,
бурульки падають з дахів,
і вітерець прозорокрилий
додому підганя птахів.
А в лісі на галяві теплій
поміж ялинок запашних
уперше спалахнув метелик -
тендітний вогничок весни.

- Про яку пору року йдеться у вірші? Чому ви так вважаєте? А вам подобається весна?

- Діти, весна написала нам листа. Давайте його зачитаємо.

Лист

- Шановні діти! Гарно дякую вам за вашу любов до мене. Буду дуже вдячна вам, якщо ви влаштуєте чарівну галявину і прикрасите її квітами.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

- То що ж, діти, виконаємо прохання весни і влаштуємо чарівну квіткову галявину? А допоможе нам в цьому різнобарвна країна «Прикметника», де нас чекає багато цікавих вправ і завдань.

ІV. Основна частина уроку

1. Стратегія «Кубування»

Завітав сьогодні в клас

На урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного куба»

1) Частина мови.

2) Що означає?

3) На які питання відповідає?

4) Яким членом речення виступає?

5) Значення у мовленні.

6) Червона лінія.

- А що означає остання грань «куба»? Я думаю, що ви зможете відповісти на це запитання в кінці уроку.

2. Каліграфічна хвилинка

- Діти, відкрийте зошити, запишіть каліграфічно дату, з’єднання букв та речення, записане на дошці.

У словах на місці крапок потрібно вставити літеру, яку саме – поміркуйте. Відповідь обґрунтуйте.

сн не ад ра се

В. сна іде, красу н.се, а тій красі радіє все.

- Доберіть до слів весна ознаки предметів.

- До слова краса дібрати споріднений прикметник, визначити корінь

(запис учнем на дошці)

Продовжіть речення: прикметник – це ….

3. Завдання першої квітки:

- Діти, прийшов час з’явитися на нашій галявині першій весняній квітці.



У лютому - березні з'являються білосніжні квіти. Вони, повідомляють, що надходить радісна пора пробудження природи. Ніжні дзвоникоподібні квіти мають три пелюстки. Вони схожі на сніжинки. У стародавній легенді говориться, що декілька ажурних сніжинок не долетіли до землі і перетворилися на ніжні квіти. (Підсніжник)

- Чому ця квітка має таку назву?

- А ось і завдання, що принесла нам ця чудова квітка.

Завдання: До поданих іменників підібрати прикметники, виділити закінчення, визначити рід.

Квітка (яка?) – біла, ніжна, чудова

Листок (який) – зелений, тонкий, м’який

Стебло (яке?) - соковите, тонке, тендітне, високе (запис учнями на дошці)

- За чим змінюються прикметники?(за родами)

- Яке закінчення мають прикметники ж.р., ч.р., с.р.,?



Гра «Кольори»

Складання сенкану: ( робота в парах)

1. Іменник. Підсніжник

2. Два прикметника. Білий, ніжний

3. Два дієслова. Проклюнувся, зацвів

4. Речення. Приніс до нас весну.

5. Асоціація. Краса



4. Завдання другої квітки:

- Молодці! Ви чудово впоралися з цим завданням. І зацвітає на нашій галявині ще одна весняна квітка. Як же вона називається? (Пролісок)

- Пролісок – квітка ніжна і дуже смілива. Навесні, ще тільки сніг починає танути, а вже пнеться догори цупкий зелений паросток. І квітів зацвіте враз так багато, що земля стає синьо – блакитною від ясного цвіту.



Завдання: Прочитайте вірш. З чим автор порівнює очі, листочки? Випишіть сполучення іменників з прикметниками, визначіть час.

Я - перша квіточка весни,


Я - пролісковий цвіт,
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ
У мене очі голубі,
Такі, як неба синь.
Росту між кленів і дубів,
Люблю і сонце, й тінь.
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть.
Я полюбив ліси й гаї,
Живу я здавна тут.
- З чим зв’язаний прикметник?

- Які закінчення мають прикметники множини?


Гра «Однина і множина» (вчитель називає словосполучення,якщо однина – діти піднімають одну руку, якщо множина – дві руки)

Пахучі квіти, ніжний листочок, сріблясте стебельце, чудові букети, весняні промені.
- За чим змінюється прикметник? Які закінчення мають прикметники множини?

5.Фізкультхвилинка.

Вправа «Я – сонце»

Уявіть, що ви – маленьке сонечко. Ви прокидаєтесь, вмиваєтесь, розчісуєте свої промінчики, і піднімаєтесь на небо. Ви вдихаєте тепло,перетворюєтесь на маленький сонячний промінчик. Ви летите над землею і освітлюєте все навкруги, купаєтесь у блакитних хвилях річки, стрибаєте по вікнах будинків. Ви добре відпочили.

6. Завдання третьої квітки.

- І з’являється ще одна весняна квітка. А як вона називається нам підкаже алфавіт.

21

33

22

23

р

я

с

т

(розшифровка слова)

Прикрашений ряст тонким мереживом листя, квіти можуть бути рожевого і білого кольору.



Завдання: Записати речення, підкреслити головні і другорядні члени речення.

Розпустив рожеві квіти пахучий ряст.



- Яким членом речення виступає прикметник?

- Дібрати і записати прикметники, що починаються з перших літер слова. (робота в групах)

Р – радісний, рідний,

Я – ясний, яскравий

С – сильний, сміливий

Т – тактовний, тендітний
7. Завдання четвертої квітки.

- Розпускає свої квіти мати-й-мачуха. А чому ця квітка має таку назву?

- Верхня частина листочка зелена і гладенька. Якщо прикласти його до руки, то відчувається прохолода. Нижня частинка листочка вкрита білими ворсинками. Якщо її торкнутися, то виникає відчуття тепла. Ось і кажуть в народі: один бік, як мати рідна,зігріває, а другий, ніби мачуха, холодом віддає. Звідси і назва пішла.



Завдання: Прочитайте речення записані на дошці. Вони вам подобаються?

Тож давайте їх розфарбуємо. А допоможуть нам в цьому прикметники.

На пагорбах, пригрітих … сонцем, з’являються … квіточки. Та такі …, ніби ввібрали в себе… промені.

(жовті, яскраві, лагідним, весняні)

- Яке значення мають прикметники у нашому мовленні? ( Саме прикметники розфарбовують наше мовлення у чудові кольори і роблять його виразним).



8. Творче завдання.(високий рівень); робота по картках(середній рівень);

- Завдання: Складіть загадку про квітку, яка вам найбільше сподобалась, використовуючи схеми - опори.




зацвів

радість

теплий

квіточка

сонце

виріс

ласкаві

радість

дзвенить

дивні

мелодія

оживає
Що за квітка відгадай!

Квіточка ___________,

Стебельце __________,

Листочки___________.

- Прикметники збагачують нашу мову, роблять її виразною і мелодійною.



9. Гра «Мікрофон»

- Квіти дарують нам насолоду, а ще що? (радість, краса, захоплення, гарний настрій, ніжність, дивовижність, загадковість)

Але квіти теж хочуть сказати нам про свої почуття.

10. Вірш

Червона книга

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні,

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії,

Жар- цвітом землю не зігріє?

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду!

- То що означає червоний колір на грані нашого «чарівного куба»

(Попередження, це колір «Червоної книги»)

- А як потрібно оберігати квіти?

- Так, адже ви бачите, яка гарна наша земля, коли все оживає і розквітає. Тож збережемо красу природи.

V. Підсумок уроку.

Наш урок підійшов до завершення. Отже наш урок був яким? (доберіть прикметники)

- Дійсно, добре того вчити, хто хоче все знати.

VІ. Домашнє завдання.

- Записати вірш у скарбничку школяра і вивчити.



- Зробити малюнок улюбленої весняної квітки і скласти казку.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка