Закріплення вживання великої літери в іменах, по батькові, прізвищах людей, географічних назвах та кличках тварин



Скачати 237.1 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір237.1 Kb.
ТЕМА: Закріплення вживання великої літери в іменах, по батькові, прізвищах людей, географічних назвах та кличках тварин.

МЕТА: закріпити вміння вживання великої літери у власних назвах, удосконалювати уміння розрізняти загальні та власні назви( без вживання терміну) та навички написання слів з великої літери; розвивати мовлення, спостережливість, пильність; сприяти вихованню любові до рідного краю та до оточуючого.

ОБЛАДНАННЯ: картки, сторінки книги «Велика буква», презентація уроку

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Перевірка готовності кабінету та дітей до уроку.

Колектив дітей об'єднаний у 4 бригади (по 6 учнів у кожній) за допомогою лічилочки. Парти розташовані у класній кімнаті по 3 для зручності спільної роботи школярів. На парті бригадира — об'ємний сигнальний трикутник із порядковим номером .



Довідка для вчителя

Виготовлення та використання об'ємного сигнального трикутника.






У процесі виконання самостійної роботи у дітей можуть виникати певні труднощі, потреба в додаткових поясненнях, своєчасній допомозі. В такому випадку учні сигналізують червоним кружечком, а вчитель, помітивши критичні моменти в роботі школярів, допомагає їм. Якщо ж завдання виконано, й група може відповідати, учні показують ту сто­рону трикутника, де зображений зелений кружечок.

Учитель

От і знову дзвінок лунає,



Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей закликає,

Щоб успішно вас знову вчить.

2. Привітання.

Учитель.

Привітаємось. Я – з вами (кивок головою),

Ви – зі мною (діти кивають головами)

І з гостями (учні повертаються до присутніх на уроці, кивають головами).

До мене повернулися.

Сідаємо за парти –

Починати урок варто.
3. Девіз уроку:

Сидимо – рівно.

Пишемо – гарно.

Слухаємо – уважно.

Відповідаємо – точно.
II. Оголошення теми та мети уроку


  • Сьогодні у нас незвичайний урок, тому що працюватимемо над створенням книжки про велику літеру( наклеїти листок)

  • Авторами цієї книги будемо ми, учні 2–А класу.

  • А також наприкінці уроку дізнаємось, який знайшли скарб.


ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Урок почнемо без зупинки,

З каліграфічної хвилинки.

Отож, спочатку повправляймося у написанні великих букв, адже сьогодні ми вживатимемо їх багато.


Зошит свій я відкриваю,

Навскіс я його кладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь.

До роботи я берусь.
В Е Л И К А Б У К В А Іван


  • Запишіть поруч кожен своє ім’я.



IV. Актуалізація опорних знань учнів

1. Групування предметів.

Гра «Розсипанка»

Вітер – пустун розсипав слова

Завдання:

- об’єднайте слова в групи;

- доберіть загальну назву до кожної групи слів;

- які слова виявилися зайвими?

- скласти речення;

- яке це речення за метою висловлювання (за інтонацією)?

- підкреслити головні та другорядні члени речення;

- усно перебудувати в питальне, спонукальне;

- Чому слова … пишуться з великої літери?


Марія, Тарас, Іван — ... (імена людей).

Зірка, Пушок, Рекс — ... (клички тварин).

Львів, Київ, Одеса — ... (назви міст).
Марія їде до Києва.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
І сторінка - Казкова

1. Казка "Як маленька буква стала великою"

Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.



  • Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? - жалілася вона дядьку Алфавіту.

  • Ти маленька, тому й не помічають, — поважно від­повів старий.

І надумала тоді буква свої справи налагодити: "Спробую -но я із середини речення переміститися на початок".

І сталося диво. Почали всі поважати букву, писати її великою. Сподобалося це букві. І наважилася вона дати назву містам, селам, вулицям, річкам, морям та озерам, горам та долинам, прилаштувалася до імен, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин посіла перше місце. Пішла про неї слава по всій Мовляндії. Запишалася буква, розтовстіла, виросла. І тепер всі слова, які починаються з неї, пишуться з великої літери.


Завдання:

  • Читання казки по абзацам ( три дитини).


2. Асоціативний кущ.

(Відкривати таблиці на магнітній дошці під час читання казки).



Міста, села, вулиці

Клички тварин






Річки, моря,озера
Велика буква
імена

по батькові



Гори та долини

прізвища





  • Отже велика літера пишеться у …( відповіді дітей).

  • А зараз давайте послухаємо думку білочки Грамотійки з Лісової школи і виконаємо її завдання. (диск)


3. Складання та заучування вірша.

ІІ сторінка – поетична.

  • Щоб краще запам’ятати правило – давайте складемо вірш про велику літеру.

Ми літеру першу на весь її зріст

Напишемо в назвах річок, сіл і міст.
Київ, Дніпро і гори Карпати,

З великої букви нам треба писати.


Прізвище, ім'я, по батькові кожного з нас:

Ольга Василівна, хлопчик Тарас.


Клички тварини, папуги ім'я

З великої букви писатиму я.


VІ. Фізкультхвилинка

Працювати перестали!

Усі з-за парт тихенько встали.


Букви стали по порядку,

Всі зібрались на зарядку.

Руки вгору підняли,

До сонечка потягли.

В різні боки розвели,

Й полетіли, попливли.

Потім їх вперед зімкнули,

І в долоні всі сплеснули,

Як закінчили плескать,

Стали долі опускать,

Ніжками затупотіли

І за парти тихо сіли.






4. Робота в групах( завдання з конвертів).
Для оформлення наступних сторінок ми будемо працювати в групах. Кожна групка працюватиме над своєю сторінкою.

Отримання завдань.

Вірш:
Самостійно всі працюйте –

Помилок не буде – факт!

Ви уважно поміркуйте –

Вийде добрий результат!


ІІІ, V, VІІ , ІX сторінки - Довідкові

І група – Вправа 218 сторінка 101

Виписати з тексту та доповнити.

Імена дівчаток:______________

Імена хлопчиків:_____________

По батькові:________________

Прізвища: __________________

IVсторінка - Цікавинка

Творча робота над іменами ( доповнення після виступу І гр..(СЛАЙД)

- Зараз і ми спробуємо бути творцями імені. Багато імен зустрічається в назвах квітів.

Прочитайте назву рослини. (Грицики)

- Від якого імені утворилась ця назва? (Григорій)...

Іван-чай, любка, васильок, Петрів батіг, тимофіївка.
Зі словом Петро скласти спонукальне речення ( робота в зошиті)
Vсторінка - Довідкова
ІІ група – Написати до кожного малюнка назву тварини та її кличку.

Клички котів:______________

Клички собак: _____________

Клички корів _____________



VІ сторінка – Цікаві факти з життя тварин ( котів)
VІІ сторінки - Довідкова

ІІІ група – Виписати сусідні держави та міста України(+ карта України з сусідніми державами та містами України)

Держави:______________

Міста:_________________

Красиві й міста. Славетний Київ — столиця України. А ще Львів, Харків, Одеса, Севастополь. На берегах Дніпра розкинулись такі міста: Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Черкаси, Кременчук, Канів. І все хочеться побачити. Скрізь побувати.
VІІІ сторінка - Відгадайте

Хвилина розумової гімнастики( доповнення після виступу ІІІ гр..(СЛАЙД)
Давайте спробуємо відгадати.

Жито і мир (Житомир)

Петро, Дніпро, -вськ (Дніпропетровськ)

їв Микола (Миколаїв)

Іван Франко (Івано-Франківськ)

- Яке місто повзає? (Ужгород)
Зробити звуко буквений аналіз слова Ялта.
ІX сторінки - Довідкові

ІV група – Вправа 242 сторінка 111.

Виписати з тексту + карта України з річками, озерами, морями, горами

Назви річок:______________

Назви озер _______________

Назви морів______________

Назви гір:________________
X сторінки - Це цікаво знати:

5. Корекція настрою за методикою ейдетики.

Заплющіть оченята. Уявіть собі, що ви лежите на березі моря. До вас долинає тихий шум прибою, тепле сонечко торкається вас своїми променями, легкий вітерець обдуває вас і ніби плавно підіймає вгору до піднебесся, назустріч хмарам. Ви опускаєтесь на хмаринку, вам приємно і зручно. Ви розглядаєте хмаринки і бачите: на першій хмаринці пливе велика буква в іменах та по батькові, на другій - велика буква в прізвищах, а на третій - велика буква в кличках тварин.

Тепер настав час повертатися на землю. На рахунок "три" ви розплющите очі.

Раз! - ваша пам'ять покращилася.

Два! - ви легко уявляєте і пригадуєте.

Три! - настрій бадьорий, веселий і таким буде завжди.

VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.


XІ сторінка - Ігрова

П о г р а й м о с я у г р у !

Пригадайте казку “Ріпка”. Хто може її розповісти?

Хлопчики запишуть назви людей та їхні імена.



Зразок. Дід Андрушка, …

Дівчатка – назви і клички тварин.



Зразок. Собачка Фінка,

Вправа 230 сторінка 107

Жив собі дід Андрушка, та була в нього баба Марушка, і в них була дочка Мінка, а в Мінки собачка Фінка, а в Фінки кицька Варварка, а у Варварки вихованка - мишка Сіроманка. От взяв дід весною рискаль та мотигу, скопав у городі грядку велику, зробив дірочку дрібку - та й посадив туди ріпку.
XІІ сторінка із завданням в цікавій формі: обвести «правильну» букву 



XІІ сторінка – Інтелектуальна

Гра «Найуважніший»



Одного разу Мишко з мамою Оленою Сергіївною та батьком Дмитром Івановичем поїхали на день народження до дідуся Івана.

  • Чиїм батьком був дідусь Іван – тата чи мами? (тата)

  • Як називатимуть Мишка, коли він стане дорослим? ( Михайлом Дмитровичем.



XІІ сторінка – Казкові герої







Н

е

з

н

а

й

к

о




Б

у

р

а

т

і

н

о







А

й

б

о

л

и

т

ь




К

а

р

л

с

о

н







Ч

е

р

в

о

н

а




Ш

а

п

о

ч

к

а

Б

а

б

а




Я

г

а




VІІІ. Підсумок уроку.

- То ж який скарб знайшли.

Дійсно, знання - це скарб.

- Які знання?

1)    Створення асоціативного куща з теми «Велика буква».

2)    Вправа «Мікрофон »

На уроці я навчився…

Я дізнався, що …

Я повторив:…

Мене вразило,..

Я запам’ятав…

— Які запитання виникли у Вас з да­ної теми?

— Що сьогодні для Вас було важким?

— Як Ви будете використовувати те, що вивчили?

Домашнє завдання: с.113 Вправа 245






























































































































































































Вживання

великої букви





Казка про велику букву

Жила собі маленька буква. Її часто пропускали, інколи просто не помічали. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити.

Перейшла з середини речення на початок. І сталося диво. Почали поважати малу букву, писали її вже великою. Але їй цього було замало. Захотілось дати ймення державам, містам, селам, річкам, горам. Ще більше почали шанувати букву. Але їй і цього було мало! Задумала вона приєднатись до імен, по батькові, прізвищ та кличок тварин.

З тих пір всі слова, в які потрапила вона, пишуться з великої букви.



Поетична сторінка
Ми літеру першу на весь її зріст

Напишемо в назвах річок, сіл і міст.
Київ, Дніпро і гори Карпати,

З великої букви нам треба писати.
Прізвище, ім'я, по батькові кожного з нас:

Ольга Василівна, хлопчик Тарас.
Клички тварини, папуги ім'я

З великої букви писатиму я.



Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах.

Імена дівчаток:____________________________

_________________________________________

_________________________________________

Імена хлопчиків:___________________________

___________________________________________

__________________________________________

По батькові:_______________________________

_____________________________________________________________________________________

Прізвища: ________________________________

__________________________________________

__________________________________________




Творча робота над іменами.

Зараз і ми спробуємо бути творцями імені.

Багато імен зустрічається у назвах квітів.

Від якого імені утворилась назва?



грицики ( Григорій) іван – чай ( Іван)



любка (Любов) тимофіївка ( Тимофій



петрів батіг ( Петро)


Велика буква в кличках тварин

Написати до кожного малюнка назву тварини та її кличку.



____________________________

_____________________________________________

_____________________________________________

_____________________________________________

_____________________________________________

_____________________________________________



_____________________________________________

_____________________________________________

_____________________________________________

Цікаві факти з життя тварин

СОБАКИ-КОСМОНАВТИ

Чи знаєш ти, що першими в космос літали собаки? Спочатку у космічній ракеті полетіла Лайка. За нею — Білка і Стрілка. Після них у космосі побувала Чорнушка.




Котячі курйози

Найбагатший кіт - американець Чарлі Чан.

Найбільший -кіт Хімі. Він важив понад 21 кілограм, а довжина його тіла сягала майже метра!

Найменша порода кішок вважається Сінгапура. Їх вага складає менша кілограма.


Найбільш працелюбна - кішечка Таузер. Вона за все своє життя (24 роки) виловила 28 899 мишей, що в середньому складає 3 миші в день.
Киця Датсі із США подарувала господарям 420 кошенят.
Англійський кіт Пус прожив на світі 36 років.

Велика буква в назвах міст, сіл, держав.

Красиві й міста. Славетний Київ — столиця України. А ще Львів, Харків, Одеса, Севастополь. На берегах Дніпра розкинулись такі міста: Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Черкаси, Кременчук, Канів. І все хочеться побачити. Скрізь побувати.



Виписати сусідні держави та міста України( карта України)
Держави:__________________________________________

_____________________________________________________


Міста:__________________________________

________________________________________

________________________________________

Спробуємо відгадати.

Жито і мир Петро, Дніпро, вськ






їв Микола



Івано-Франківськ Миколаїв


Велика буква в назвах морів, річок, озер.

Виписати з тексту вправи 242 та карти України


Назви морів____________________________________
Назви річок:____________________________________

____________________________________

____________________________________
Назви озер _____________________________________

Назви гір:_______________________________________




Це цікаво знати.

На території України протікає близько 73000 річок, 2 моря та 3000 озер. Наші предки любили мандрувати, займалися торгівлею. Це вони робили на човнах по річках, бо поїздів тоді ще не було. Тому більшість міст розташовані на берегах річок.



Гра « Ріпка»

Пригадайте казку “Ріпка”. Хто може її розповісти?

Хлопчики запишуть назви людей та їхні імена.

Дід ________________________________________________________

_____________________________________________________________
Дівчатка – назви і клички тварин.

Собачка ___________________________________________________



_____________________________________________________________


Жив собі дід Андрушка, та була в нього баба Марушка, і в них була дочка Мінка, а в Мінки собачка Фінка, а в Фінки кицька Варварка, а у Варварки вихованка - мишка Сіроманка. От взяв дід весною рискаль та мотигу, скопав у городі грядку велику, зробив дірочку дрібку - та й посадив туди ріпку.

Гра « Найуважніший»

Одного разу Мишко з мамою Оленою Сергіївною та батьком Дмитром Івановичем поїхали на день народження до дідуся Івана.

Чиїм батьком був дідусь Іван —

тата чи мами?(Тата)

Як називатимуть Мишка, коли він стане

дорослим?(Михайло Дмитрович)




Кросворд « Казкові герої»






Н




З



















Б
















Н










А

























К
















Н







Ч













Н







Ш



















Б













Я














Зміст

Казка про велику букву

Поетична

Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах.

Цікавинка

Велика буква в кличках тварин

Цікаві факти з життя тварин. Собаки – космонавти.

Котячі курйози

Велика буква в назвах міст, сіл, держав.

Спробуємо відгадати.

Велика буква в назвах морів, річок, озер.

Це цікаво знати.

Гра « Ріпка»

Гра « Найуважніший»

Кросворд « Казкові герої»




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка