Закріплення вміння вимовляти звуки (л),



Скачати 145.81 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір145.81 Kb.
Урок навчання грамоти в 1-му класі

розробила вчитель початкових класів

ЗНЗ № 243

Дончук Лідія Миколаївна
Тема уроку: Закріплення вміння вимовляти звуки (л), (л»), вивчення букви Л, л (ел).

Мета: вивчити букву л, закріпити її звукові значення;

формувати в учнів уміння читати злиття, склади, буквосполучення;

розвивати мовлення, мислення школярів;

поповнити словниковий запас першокласників словами «квасоля»,

«лось», «галявина»;

навчати складати діалог на основі усвідомлення основної думки твору;

виховувати любов до живої природи, співчуття, взаємодопомогу.

Обладнання: предметні малюнки, картки з друкованою буквою.
Хід уроку
І Повторення вивченого матеріалу.

1. Формування в учнів орфоепічних умінь ( з голосу вчителя: підкреслено промовляємо звуки (л), (л»), ).

Артикуляційна хвилинка.

ал-ол-ул-ил-ел-іл

ала-оло-улу-или-еле-ілі

рал-рол-рул-рил-рел-ріл

2. Робота над реченням.

Скласти речення зі слів кавуни, садком, за, розрослися.

__ _____ _____ _____ . Схему записуємо у зошити.

3 Робота над словом кавун.

* Звуковий аналіз слова (-0-0-).

* Моделювання слова.



* Звуко-буквені зіставлення (кавун) (наголос).
ІІ Вивчення нового матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

  2. Читання вчителем тексту.

  3. Алгоритм подачі букви л.

  • Виокремлення слів «лось», «ліс».

  1. Звуковий аналіз слова «лось» (-0=). Спостереження за артикуляцією звука (л). Характеристика звука.

Навчимося правильно вимовляти звук (л) у слові «лось». Кінець язика притисніть до передніх зубів із внутрішньої сторони, струмінь повітря проходить крізь бокові щілини, які утворюються внаслідок опускання країв язика.

  • Звуковий аналіз слова «ліс». Спостереження за артикуляцією звука (л») (м»який).

  • Звук (л») промовляється майже так, як звук (л), тільки тут потрібно притиснути до верхнього піднебіння передню і середню частинку язика. Звук вимовляємо м»яко.

  • Отже, звуки (л), (л») на письмі позначає буква л.

  1. Структура букви л.

Друкування, визначення місця букви л у буквеній касі.

  1. Робота над розворотом «Букваря» .

  • Розгляд сюжетного малюнка.

  • Аналіз змісту малюнка (опис оленятка, їжака).

  • Кого ви бачите на малюнку?

  • Чому таке розгублене оленя?

  • Як воно заплакало?

  • Уявіть, що ви почули його плач. Спробуйте повторити.

  • Хто допоміг оленяті?

  • Як їжачок показував оленяті шлях до мами?

  1. Читання злиття та буквосполучення, односкладових слів, променевих таблиць.

  2. Розгляд предметів, намальованих у «віночку»: «ялинка», «літак», «лимон», «липа», «ластівка», «лелека», «квасоля», «лис».

  • Квасоля – городня рослина з в»юнким стеблом і насінням у стручках, уживається в їжу.

  1. Читання слів у колонках.

  • Читання вчителем.

  • Колективне прочитування.

  • Вибіркове читання (1 стовпчик, 2, 3).


ІІІ Читання. Слухання – розуміння. Говоріння.

  1. Читання слів до тексту, які подаються в колонках.

  • Прочитайте слова в колонках (вправа). Прочитайте перше слово, третє, доповніть ще слово, щоб вийшло речення.

  • Прочитайте слова з наголосом на другому складі, першому, третьому.

  1. Читання вчителем тексту.

  • Послухайте текст. Будьте уважні. Запам»ятайте персонажів твору (про кого розповідається) та їхні дії (хто, що зробив).

  • Читання вчителем тексту за А. Давидовим.

  1. Бесіда за прочитаним.

  • Назвіть, про кого розповідається в тексті.

  • Для чого діти прийшли в ліс?

  • Доведіть, що діти зробили добру справу.

  • Чому злякався лось?

  1. Робота в різнорівневих групах (робота над мовою твору, розвитком сюжету).




А

- Знайдіть слова «ліс», «лось».



-Повторне читання тексту.

-Прочитайте в цих реченнях слова, які можете прочитати.



Б

-Прочитайте перші три речення в тексті.



- Прочитайте текст далі. Запам»ятайте події.





  • Промовте слово «тріснула».

  • Уявіть картину: лось обережно підходить, прислухається. Тихо. І раптом: - трісь!!! Промовте.

  • У нас зустрілося слово «метнувся» - це різко відскочив убік.

  • Розкажіть, кого побачили діти.

  • Що хорошого вони зробили?

  • Що ви дізналися про лося?


ІV Підсумок уроку.

  • Прочитайте і вимовте слова із звуками (л), (л»).

  • Знайдіть серед букв букву л. .

  • Які звуки вона позначає? Які вони?

Урок з природознавства в 1-му класі

розробила вчитель початкових класів

ЗНЗ № 243



Дончук Лідія Миколаївна
Тема: Природні та рукотворні об»єкти.

Мета: розширити уявлення учнів про природні об»єкти, ввести поняття рукотворні об»єкти;

показати різницю між природними й рукотворними об»єктами;

розвивати вміння аналізувати;

виховувати дбайливе ставлення до всього, що нас оточує.

Обладнання: ілюстрації із зображенням природних об»єктів (живої і неживої природи), із виробами, зробленими руками людини.

Хід уроку

І Актуалізація опорних знань

1. Бесіда.

- Що ми називаємо природою?

-На які дві умовні групи поділяють природу?

- Чим відрізняються об»єкти живої і неживої природи?

-Наведіть приклади об»ктів живої природи.

Що належить до нежмвої природи?

2. Дидактична гра «Живе - неживе».

На дошці ілюстрації із зображенням об»єктів живої і неживої природи, малюнки із виробами, зробленими руками людини.

За викликом до дошки діти розподіляють картинки на дві групи.



Живе Неживе

  • За яким принципом ви розподілили об»єкти?

  • Чому кілька малюнків не потрапили до жодної групи?

  • Чи існують в природі такі предмети?

  • Ким вони створені?

ІІ Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Природа – різноманітний імінливий світ. Між живою і неживою природою існує тісний зв»язок. Об»єкти живої природи залежатьвід об»єктів неживої природи. У природі існує багато дивовижних речей. (Демонстрація об»єктів, створених самою природою: вигадливі скелі, павутиння, чудернацьке коріння рослин, тощо).

  • Кому із вас доводилося зустрічати в природі таку нерукотворну красу?

  • Наведіть приклади неживого, що створене самою природою.

  • Краса, що нас оточує, може бути створена природою або людиною. Предмети, створені руками людини, називаються рукотворними тілами. (Демонстрація ілюстрацій із зображенням предметів, створених людиною: предметів побуту, картин, прикрас, навчальне приладдя, тощо).

  1. Дидактична гра на закріплення нового матеріалу.

Учитель називає об»єкти, створені людиною та природою. Діти плескають у долоні, якщо предмет створено людиною. Замість слів можна використовувати малюнки. Наприклад, бурулька, снігова баба, бджолині стільники, дерев»яний корч, дерев»яна ложка; ліс і ландшафтний парк; долина нарцисів і клумби квітів, коралові рифи. тощо.

ІV Закріплення й осмислення знань.

  1. Робота з підручником.

  2. Виконання завдань у зошитах.

  • Пригадайте, що належить до природних тіл.

  • Які тіла ми називаємо рукотворними?

  • Для чого людина створює різні вироби?

  • Наведіть приклади предметів, створених людиною

  • Із яких матеріалів людина виготовляє різні вироби?

  • Розгляньте малюнки в зошиті. Що цікавого ви помітили?

  • Чи всі ці предмети належать до природи?

  • Які предмети не належать до природи? Домалюйте їх.

V Узагальнення й систематизація знань.

Дидактична гра «Що зроблено руками людини?»

Ігровий матеріал: предметні картинки (іграшки, фрукти, овочі, посуд, меблі, машиши, одяг). Картинки із зображенням рукотворних предметів мають бути підібрані так, щоб було зрозуміло, з якого матеріалу вони зроблені: з дерева, скла, металу, тощо.

На столі лежать предметні картинки. Діти за викликом вибирають картинку й розповідають, що на ній зображено, де цей предмет зробили, із чого зроблено, або де його вирощено.

Потім картинки розподіляють на групи:

Природні Рукотворні


  • До якої групи ви віднесли картинки із зображенням результатів праці людини?

  • До якої групи належать результати праці сільських жителів?

  • Для чого призначені ці предмети? Що в них спільного?

  • Із яких матеріалів зроблені ці речі?


VІ Підбиття підсумків уроку.

  • Про що говорили на уроці?

  • Що нового дізнались?

  • Про що почули вперше?

  • Що найбільше вас зацікавило?

Урок з основ здоров'я в 1-му класі

розробила вчитель початкових класів

ЗНЗ № 243



Дончук Лідія Миколаївна
Тема: Харчування і здоров»я. Овочі, фрукти, молочні продукти, їхнє значення для ростута розвитку.

Мета: довести до свідомості учнів значення харчування для здоров»я; розширити знання про розмаїття продуктів харчування; учити дітей правильно харчуватися; розвивати культурно-гігієнічні навички поведінки під час прийому їжі; виховувати культуру харчування.

Обладнання: ситуативні та предметні малюнки, плакат «Органи травлення», роздатковий матеріал, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

І Організація класу.

ІІ Актуалізація опрних знань.



  1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Загадка: «Мудрець у ньому бачив мудреця, дурень – дурня, баран – барана, вівця в ньому бачила вівцю, мавп – мавпу, та от підвели до нього Федю Баратова, й Федя побачив у ньому Федю кошлатого».

Так, діти, дзеркало існує для того... (Діти продовжують висловлення).

Правильно, щоб можна було побачити себе, порадіти зі свого зовнішнього вигляду або, навпаки, засмутитися. Що ви робили протягом тижня для того, щоб порадувати своє дзеркало? Чи хвалили вас батьки? За що?

Подивіться зараз кожний у своє дзеркальце. Чисте волосся, гарні зачіски, охайний одяг. Подивіться на зуби. Вони блищать? Подивіться на руки, нігті.



  • Ви задоволені собою?

  • І я задоволена вами. Ви просто молодці! Але щоб мати охайний зовнішній вигляд і гарне здоров»я, цього, виявляється замало.

ІІІ Повідомлення теми і завдань уроку.

  1. Бесіда. Сьогодні до нас в гості завітала лікар Здорова Їжа. Вона розповість нам, що треба їсти, щоб стати сильним; чому краще їсти в один і той самий час; як правильно їсти; які продукти корисні.

ІV Первинне сприйняття нового матеріалу

  1. Гра «Вибери продукти» .

У вас на партах конвертики, в кожному з яких є картинка з намальованим продуктом. Виберіть картинки тих продуктів, які ви любите. А я прикріплюватиму на дошці картинки з тими продуктами, які мені підказує лікар Здорова Їжа.

- Розкажіть, які картинки-продукти ви обрали.

Так, це ковбаса, газована вода, сухарики, морозиво, пиріжки, торт, яблука, морква, персики, цукерки, горішки, йогурт тощо.


  • Тепер нумо подивимося, які продукти пропонує лікар Здорова Їжа.

Це манна, вівсяна, рисові каші; борщ, суп, молоко, кефір, хліб, риба, салат, м'ясо, малина, гарбуз, смородина.

  • Як же довідатися, які продукти корисніші? Адже їх так багато. Деякі вважають: не має значення, що їсти. Головне – не відчувати голоду. Ви, напевно, думаєте, що ми їмо, аби не бути голодними?

2. Слово вчителя.

Почуття голоду нагадує вам, що прийшов час підживлюватися. Їжа необхідна вашому організмові для життя, як і всьому живому. А ще вам потрібно рости й бути здоровими. От чому важливо їсти все підряд, аби тільки втамувати голод. Якщо ви хочете вирости гарними, здоровими, сильними, треба споживати корисні продукти. Бо в них є речовини, без яких людина не може рости й бути здоровою.

Я думаю, діти, ви переконалися в тому, що треба їсти корисні продукти, а підручник - наш товариш – підкаже, які продукти є корисними.




  1. Робота з підручником.




  1. Фізкультхвилинка.




  1. Робота в зошиті (с.16-18)




  1. Розповідь лікаря Здорова Їжа.

Вам хотілося б довідатися про дивні перетворення їжі? Покличемо на допомогу лікаря Здорова Їжа. (Звучить аудіозапис.)

Пмріжок розжували й проковтнули. Він потрапив у шлунок. Потім кашка рухалася далі до кишечника. Там усі корисні речовини усмоктуються, а непотрібні – відділяються. Перетравлювання пиріжка триває кілька годин. Тому через певний час вам знову хочеться їсти. Це означає, що організмові потрібна їжа. От тому, діти, треба їсти регулярно, бажано в один і той самий час. Перерва між прийомами їжі не повинна перевищувати трьох годин, а отже, краще їсти потроху 5 разів на день. (Демонстрація плаката «органи травлення»).




  1. Робота в зошиті (с. 19).




  1. Робота з підручником .




  1. Інсенування.

(Сценка-гра «Я в гостях», підготовлена заздалегідь).

  • Які помилки допускали діти? (Штовхали одне одного, розмовляли під час їжі, клали лікті на стіл, не користувалися серветкамия, хлопчики не доглядали за дівчатками).

  • Приємно було на них дивитися?

  • Чи хотілося вам бути схожими на них?

V. Закріплення та узагальнення знань.




  1. Бесіда.

  • Як ви думаєте, чому про деяких людей кажуть: «Він мало каші їв?» Напевно, так говорять про слабких.

Правильно. Каша – це корисна їжа, яка допоможе вам стати здоровими й сильними. Ви можете їсти її на сніданок.

  • А ви знаєте, з чого варять каші?




  1. Розповідь зернятка. Читання тексту вчителем.

Зернятко хоче розповісти вам про себе.

«Посадили мене, діти, навесні в землю.Стало я росточком, котрий потім перетворився на колосок. Усе літо я ріс, набирався сил. У колоску багато зерняток, таких, як я. Це мої братики й сестрички. А знаєш, чому нас стало багато?

Земля, сонце, вода, тепло допомогли мені – маленькому зерняткові – перетворитися на сильний колосок, повний нових зерен. Восени колоски зібрали й обмолотили – дістали зерна. Із зерен зробили крупу, а з крупи можна зварити кашу».


  • Друзі, тепер зрозуміло, чому корисно їсти кашу? У ній сила землі, сонця, води, вона зробить і вас сильними та здоровими.




  1. Фізкультхвилинка. Вправи для постави «Деревце».

Станьте за партами, ноги разом, руки опущені, спина пряма. Зробіть спокійно вдих і видих, плавно підніміть руки вгору долонями одна до одної, ральці разом. Потягніться всім тілом. Витягуючись вгору, уявіть міцне, сильне деревце. Високий, стрункий стовбур тягнеться до сонця. Організм, як дерево, наливається силою, бадьорістю, здоров'ям. (Вправи виконуються 15-20 сек. Повторити два-три рази). Опустіть руки, розслабтеся.
VI. Підбиття підсумків уроку.

Гра «Корисне харчування».

Діти, на прті у вас кружечки в конвертику. Вони двох кольорів: зелені й червоні. Перевіримо, як ви засвоїли матеріал уроку.

Зелені кружечки відклажайте, якщо ви дотримуєтеся правил харчування; червоні – якщо ви знаєте, що так робити не можна.



  • Пішов до школи, не поснідавши.

  • Абрикоси купив, потім з'їв.

  • Купив яблука й зібрався їх їсти, не помивши.

  • Після гри у футбол випив холодку газовану воду.

  • Показав малюку, як треба мити руки.

  • Замість обіду з'їв бутерброд і запив газованою водою.

  • На обід їв бощ, рибу з гарніром, випив компоту.

  • Після обіду відпочив.

  • На вечерю вирішив з'їсти кілька бутербродів і булочку.

  • Одразу після обіду побіггратиу футбол.

Тепер підрахуємо кружечки. (Має бути 4 зелених і 6 червоних)

- Наш урок допоміг вам зрозуміти значення їжі для здоров'я? Я сподіваюся, що знання, отримані сьогодні на уроці, допоможуть вам зміцнювати здоров'я.

Урок з математики в 1-му класі

розробила вчитель початкових класів

ЗНЗ № 243

Дончук Лідія Миколаївна
Тема: Таблиці додавання і віднімання числа 3. Задачі на

збільшення і зменшення числа на кілька одиниць.

Мета: скласти і засвоїти таблиці додавання і віднімання числа 3; формувати вміння користуватися ними, вдосконалювати навички усної лічби, розвивати вміння розв»язувати задачі на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць, розвивати логічне мислення учнів.

Обладнання: предметні малюнки, таблиці «Додати 3», «Відняти 3»,

геометричні фігури, скорочений запис умови задачі, квадрат.

Хід уроку

І Організація учнів до уроку.

ІІ Актуалізація опорних знань учнів.


  • Усні обчислення.

  • Гра «Хто помилився?»

На дошці малюнки звірят: білочки, зайчика, ведмедика, лисички, поряд з ними прикріплені картки з відповіддю до приклада, записаного на аркуші паперу.

  1. Хто із звірят правильно розв»язав приклад: 10-2-1-2?

  2. Хто помилився?

Білочка Зайчик Ведмедик Лисичка

6 5 9 4

- Гра «Хто швидше?»

Збільшити на 1 Зменшити на 2

4 10

9 4

2 5

8 8

0 2

- Математичний диктант.

1. Число 8 збільшити на 2.

2. Число 10 зменшити на 1 і ще на 1.

3. Знайти суму чисел 3 і 3.

4. Знайти різницю чисел 8 і 8.

5. Задумали число. Якщо до нього додати 1, то отримаємо число 10. Яке число задумали?



(Перевірку диктанту можна провести за допомогою сигнальних карток. Якщо хтось допустив помилку, то ще раз обчислює вираз вголос).

  • Розв»язування задачі.

  • Задача: Оленка прочитала 7 сторінок книжки, а Маринка – на 2 сторінки більше. Скільки сторінок книжки прочитала Маринка?

  • Скільки сторінок прочитала Оленка?

  • Що сказано про Маринку?

  • Про що запитується у задачі?

Вчитель робить скорочений запис умови задачі.

О. – 7 ст.

М. - ?, на 2 ст. більше,

- Що означає на 2 сторінки більше?

- Якою дією розв»яжемо задачу?

Учні записують розв»язання і відповідь до задачі.

ІІІ Вивчення нового матеріалу.


  • Пояснення нового матеріалу.

  • Записую на дошці приклад 1+3. Учні на числовому промені або лінійці знаходять відповідь і записують приклад у зошит. Аналогічно розв»язують ще два приклади таблиці. Після цього вчитель звертає увагу учнів на закономірність утворення кожної наступної відповіді. (Кожне наступне число на 1 більше, ніж попереднє). Решту прикладів складають і розв»язують учні. З їхніх слів учитель закінчує таблицю. Таблиця «Віднімання числа 3» складається аналогічно.

  • Учні повторюють таблицю, називають лише результат, з»ясовують структуру таблиці на сторінці підручника.

  1. За числовим променем на сторінці підручника (впр. 1) учні пояснюють,

як додати 3 (2+1) і відняти 3 (2 і 1).

  • Скільки всього додали?

  • Скільки всього відняли?

2. Додавайте по 3, починаючи з числа 2.

Віднімайте по 3, починаючи з числа 10 (впр. 2).



  1. Числа 2, 4, 6, 7, 1, 3, 5 збільшити на 3.

Числа 4, 5, 7, 8, 9, 3, 10 зменшити на 3. (впр. 3).

Фізкультхвилинка.

Працювати перестали і тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати, нумо вправу починати!

Руки вгору, руки вниз і легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись, на хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали, раз – присіли, другий – встали.

Всі за парти посідали.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.



  • Робота в зошитах із друкованою основою (ст. 31).

  • Розв»язування прикладів впр. 4 у підручнику. (2 стовпчики прикладів учні розв»язують коментовано, 3 наступні приклади – самостійно за варіантами.)

  • Розв»язування задач.

Задача 5.

  1. Про кого задача?

Що робили дівчатка?

Що означає число 3? (Скільки загадок прочитала Іринка).

Що означає на 3 більше? (Це означає 3 і ще 3).

То як розв»яжемо задачу? (3+3=6 (з.))

Відповідь: 6 загадок.

Задача 6.

Робота над задачею проводиться аналогічно до попередньої.



Творча робота над задачею.

  • Змініть запитання до задачі так, щоб її можна було розв»язати дією додавання.

  • Завдання з логічним навантаженням:

  • Заповнити порожні віконця «магічного» квадрата (сума чисел у будь-якому рядку дорівнює одному і тому числу).

  • Цей квадрат - напівмагічний. У цьому квадраті сума у ряді або діагоналі дорівнює 8.



2

4





1



1




4




  1. Підсумок уроку.

  1. Чого навчилися на уроці?

  2. Яке завдання сподобалося найбільше?

  3. Прочитайте таблиці додавання і віднімвння числа 3.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка