Заняття гімнастикою в початкових класах спрямовані на розвиток і зміцнення організму, оволодіння основними руховими навичками, формування правильної постави, виховання в учнів моральних та вольових якостейСкачати 53.19 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір53.19 Kb.
Заняття гімнастикою в початкових класах спрямовані на розвиток і зміцнення організму, оволодіння основними руховими навичками, формування правильної постави, виховання в учнів моральних та вольових якостей. Для вдосконалення роботи молодого вчителя пропонуємо методику навчання гімнастичним вправам дітей молодшого шкільного віку.
Гавлюк В.В., методист НМЦ Виховної роботи


Для вирішення зазначених вище завдань необхідно застосовувати вправи, побудовані на природних рухах, які зустрічаються в житті дітей. Такими вправами повинні бути: ходьба, біг, стрибки, лазіння, переповзання, кидки і ловля м’яча, метання малих м’ячів у ціль, рухливі ігри, вправи в рівновазі, перенесення предметів. Враховуючи те, що процес окостеніння різних частин скелету ще не закінчився і що кістки містять велику кількість хряща, не можна використовувати рухи, пов’язані з тривалим статичним напруженням. Вправи в лазінні в цьому віці необхідно виконувати на похило поставлених лаві і драбинках, вертикальних драбинках і гімнастичній стінці, а переповзання – через перешкоду і стрибкові гімнастичні прилади висотою до 100–130 см. Під час проведення вправ у лазінні і переповзанні не можна допускати тривалих напружень із затримкою дихання. Не варто проводити стрибки з великої висоти на тверду поверхню, оскільки вони можуть стати причиною неправильного зростання кісток тазу і викривлення хребта.

Необхідно навчити дітей правильному м’якому приземленню при стрибках і зіскоках, домагатись від них стійкого приземлення. Діти цього віку можуть стрибати від 60 до 90 см. Для розвитку стрибучості і оволодіння правильним приземленням доцільно включати в урок стрибки зі скалкою. 
М’язи дітей відрізняються від м’язів дорослого тим, що вони еластичніші, ніжніші, збагачені водою, бідніші на білки і неорганічні речовини. Внаслідок великої еластичності м’язів і зв’язок необхідно обережно проводити вправи на гнучкість. Розвиток гнучкості тіла повинен здійснюватись у відповідності до розвитку сили м’язів. Надмірне захоплення вправами на гнучкість веде до ослаблення м’язів і зв’язок і може бути причиною порушення правильної постави дітей. Враховуючи особливості центральної нервової, серцево–судинної та дихальної систем, необхідно пам’ятати, що втома у дітей наступає швидко і також швидко (після короткого відпочинку) відновлюється здатність до нових дій. Відповідно, не можна дітям цього віку пропонувати біг на довгі дистанції, тривалу ходьбу, тривалі ігри; необхідно чергувати виконання вправ з короткими паузами між ними. 
В цьому віці необхідно познайомити дітей з простими рухами для рук, ніг, тулуба, які виконуються для гармонійного розвитку і оволодіння необхідними рухами. 

Під час навчання дітей різним руховим навикам необхідно керуватись особливостями особливостей протікання процесів збудження і гальмування та характеру утворення тимчасових зв’язків у дітей. Потрібно пам’ятати, що у дітей різного віку тимчасові зв’язки утворюються по-різному. Чим молодша дитина, тим швидше виникають умовно–рефлекторні зв’язки, причому ці зв’язки нестабільні і швидко згасають, для їх закріплення необхідні часті повторення. Для того, щоб часті повторення одних і тих самих рухів не набридли дітям, необхідно застосовувати різноманітні варіанти цих рухів. 

Наприклад, вправляючись в лазінні, діти повинні одні і ті ж прийоми лазіння вивчати на різних приладах – похило поставленій лаві, драбинці, вертикально поставленій драбинці і гімнастичній стінці. Вправляючись у ходьбі і бігу, дітям необхідно пересуватись у різних напрямках, змінюючи темп і величину кроку та способи руху – на пальчиках, приставним кроком, стрибками, в незвичних напрямках (в бік, назад). Оскільки в цьому віці діти схильні до наслідування, доцільно використовувати метод імітації та показу рухів. Поряд з цим необхідно привчати дітей аналізувати свої дії і вимагати виконувати рухи за описом.

При цьому доцільно давати конкретні завдання – сісти і встати, кинути м’яч в ціль, кинути м’яч якомога далі, стрибнути якомога далі і вище і т. д. Для досягнення добрих результатів необхідно використовувати додаткові зорові подразники у вигляді орієнтирів: 


- накреслити крейдою лінію, за яку необхідно кинути м’яч або стрибнути; 


- натягнути мотузку, через яку необхідно кинути м’яч або перестрибнути; - підвісити м’яч, який необхідно дістати рукою під час стрибка та ін. Необхідно пам’ятати, що діти люблять гратись, що їм легше виконувати різні дії під час гри, тому треба значну кількість вправ за своїм змістом наблизити до ігор. В ігри включаються ходьба, біг, метання, рівновага, стрибки, лазіння та інше. В ігровій діяльності діти краще і найбільш повно проявляють свої фізичні і розумові здібності, тому ігри повинні займати важливе місце на уроках з основної гімнастики. 
Ігри з дітьми молодшого шкільного віку носять характер взаємних дій, учні не поділяються на команди, і лише в третіх-четвертих класах в уроки включаються командні ігри. Уроки гімнастики в школі організовуються на основі загальних принципів теорії методики фізичного виховання. 
Враховуючи те, що діти цього віку не можуть довго знаходитись у бездіяльному стані, необхідно організовувати заняття так, щоби всі учні (або групи по 5–10 осіб) одночасно виконували вправи, намічені планом уроку. 
Для одночасного виконання вправ, окрім групового використовується і потоковий метод. Наприклад, виконуючи вправу в рівновазі, учні можуть один за одним (на відстані 2 м) проходити по гімнастичних лавах, колодах, поставлених у певному порядку; також потоково (на відстані 5–6 м) можна виконувати раніше вивчені стрибки або стрибки, які не вимагають спеціального навчання. При повторенні чи удосконаленні вправ у лазінні, переповзанні, рівновазі, стрибках доцільно використовувати поточний метод і проводити всі ці рухи в комплексі, тобто послідовно виконувати ці вправи – учні один за одним, зберігаючи необхідну дистанцію. 
У тих випадках, коли умови не дозволяють проводити заняття груповим або потоковим способами, необхідно групу ділити на дрібніші підгрупи, щоб кожна з них займалась вправами за вказівкою вчителя. Так, наприклад, перша і друга підгрупи на початку заняття займаються метанням, а третя і четверта – вправами в лазінні, після чого (через 15 хв.) групи міняються місцями. 
Під час організації занять дрібними підгрупами доцільно після розподілу на підгрупи на місця занять всій групі показати ті вправи, які вони будуть вивчати на даному уроці, а лише після цього приступити до роботи з вивчення продемонстрованих вправ. 

Під час одночасної роботи підгруп вчитель повинен мати в кожній підгрупі учнів, які займаються в секціях, і вести з ними спеціальні інструкторські заняття. Результати в таких випадках будуть більш високими, ніж тоді, коли в підгрупі виділяються старші із числа учнів, які не пройшли спеціальної інструкторської підготовки. Інструкторські заняття повинні носити характер спеціального заняття, спрямованого на роз’яснення, як навчити тому або іншому конкретному руху. Особливу увагу слід звертати на вміння надавати допомогу і страхування товаришем.  У віці 7–11 років необхідно виховувати в учнів корисні звички. Необхідно, щоб вони систематично загартовували організм, робили ранкову гімнастику і приймали водні процедури.

Важливо привчити учнів завжди зберігати правильну поставу. Необхідно слідкувати за тим, щоб діти виконували розпорядок дня, були уважні, дотримувались дисципліни і займались фізичними вправами у спортивній формі. Всі ці звички необхідно виховувати у дітей в процесі навчальних занять. Особливу увагу необхідно приділяти правильній поставі. Вікові особливості хлопчиків і дівчаток до 11 років слабо виражені, тому суттєвої різниці в методиці і змісті фізичних вправ немає. Але необхідно враховувати схильність дівчат до танцювальних рухів. 
Використовуючи прості танцювальні рухи і танці, можна вирішувати завдання по зміцненню м’язів рук, ніг, тулуба, серцево–судинної та дихальної систем, розвитку сили і гнучкості. 


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка