Засоби виразності живопису: колір і форма. Композиція «Зимова казка»



Скачати 104.77 Kb.
Дата конвертації23.02.2016
Розмір104.77 Kb.
Образотворче мистецтво Клас: 5

Тема: Засоби виразності живопису: колір і форма. Композиція «Зимова казка».
Мета: ознайомити зі значенням колориту в живописі, розкрити вплив джерел світла на кольороутворення поверхонь предметів, середовища; дати характеристику колірному контрасту, нюансу, спорідненим кольорам;

розвивати уміння передавати настрій контрастними та спорідненими кольорами; удосконалювати художні техніки (отримання необхідних відтінків різними способами та прийоми нанесення фарб); виховувати любов до природи; розвивати емоційне сприйняття навколишнього світу.



Завдання уроку: створити композицію «Зимова казка» з використанням різних засобів виразності живопису.

Очікуваний результат:

наприкінці уроку учні називають засоби виразності живопису.

вміють створювати композицію у колірному контрасті та споріднених кольорах.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: альбомний аркуш з наброском пейзажу, гумка, фарби (акварель, гуаш),пензлі , екран, проектор, ноутбук.

Дидактичне забезпечення: Опитувальні картки, презентація, відеоролик, репродукції зимових пейзажів, картки з кольорознавства.

Структура уроку


  1. Організаційний етап. (3 хв.)

  2. Актуалізація опорних знань учнів. (3 хв.)

  3. Мотивація навчальної діяльності учнів. (2 хв.)

  4. Пояснення нового матеріалу. (8 хв.)

  5. Практична робота. (22 хв.)

  6. Підсумок уроку. Виставлення оцінок. (6 хв.)

  7. Домашнє завдання. (1 хв.)

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель. Добрий день, діти. Сьогодні наш урок присвячений темі: Засоби виразності живопису: колір і форма. Композиція «Зимова казка».

Мета уроку: навчитися передавати настрій контрастними та нюансними кольорами, вміти використовувати споріднені кольори.

Завдання уроку: намалювати композицію «Зимова казка» з використанням різних засобів виразності живопису.



Вправа «Очікування»

На стікерах учні повинні написати свої очікування від уроку та прикріпити їх на ялинці «Сподівань» на плакаті.



ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

На попередніх уроках ви ознайомились з різними видами мистецтва, тому пропоную вам розгадати кросворд. (Робота розрахована на 2 варіанта. Перший варіант відповідає на запитання по горизонталі, другий варіант – по вертикалі. Потім відповіді вписуються у кросворд. Той учень, який правильно розгадав кросворд, отримає 1 додатковий бал за практичну роботу).






















































6













4






















5
















 













 













1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 










 







7













 
















 













 







 













 




























2

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

























 







 




 







 































 







 




 







 































 







 




 







 

























3

 

 

 










 







 































 






















 































 

















































  1. Мистецтво проектування і будівництва споруд, міст.

  2. Мистецтво, у якому художнє відображення дійсності від­бувається у зорових образах.

  3. Мистецтво, у якому художнє відображення дійсності від­бувається засобами синтезу окремих видів мистецтва (гра акторів, музика, трюки, спец­ефекти).

  4. Найновіший вид мистецтва.

  5. Мистецтво, у якому художня відображення дійсності від­бувається у слові.

  6. Мистецтво, у якому худож­нє відображення дійсності
    відбувається у трюках, магії, дресируванні, акробатиці.

  7. Мистецтво, у якому художнє відображення дійсності від­бувається у звуках.

  8. Мистецтво, у якому художнє відображення дійсності від­бувається засобами синтезу окремих видів мистецтва (гра акторів, музика, слова, деко­рації)

Відповіді: 1 — архітектура, 2 — образотворче, 3 — кіно, 4 - телебачення,

5 — література, 6 — цирк, 7 — музика, 8 — театр.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

«Казка Снігової королеви».

На урок наш прилетіла казка —

Будьте пильні, слухайте, будь ласка...

На високій горі, аж під зорями,

Вітер сивий реве і бушує,

А в палаці з крижин кришталевому

Снігова королева сумує.

І сльозинки із її очей

Падають на килим знову й знову,

Бо згубила королева у лісах

Свою казку чарівну й чудову,

В казці тій-всі зібрані узори,

Що зима малює по шибках,

В ній — сніжинки сяючі, мов зорі,

Що знайти вночі поможуть шлях.

В ній — хурделиці дрібні крупинки,

У снігу лапатому білі пір’їнки.

І бурульки сині там, і іній золотистий —

Уся сила королеви в ній...

Діти, допоможем королеві?

Казку дивну намалюєм їй?

Тільки пам'ятайте, що ця казка

Лиш холодні має кольори —

Потренуйся й на своїй палітрі

Відповідні фарби добери.
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Пояснення вчителя, які супроводжуються показом презентації

Слово вчителя.

Найчастіше живопис передає образ в усьому багатстві фарб. Художнім перетворенням цього колірного багатства є колорит ( лат. Колір ). Колорит - це ніби колірний одяг картини. У ньому важлива не кожна з колірних плям , а їхнє співвідношення саме за кольором та розміром. Найважливіша складова частина колориту-колір.

У живописі без знання законів кольору важко реалістично зобразити натуру. Кожен предмет має свій визначений колір, тобто колірний тон, насиченість і світлоту, яка змінюється в залежності від джерела світла. Сонце, електрична лампочка, полум’я багаття або свічі – джерела власного світла. А Місяць, небозвід, Земля й усі на Землі предмети (крім тих, що світяться) – джерела відбитого світла. Тому весь видимий світ складається з предметів, які є джерелами власного або відбитого світла. Предмети, на які падає сонячне світло, частину колірних променів відбивають. Відбиті промені дають відчуття кольору предмета. Сніг відбиває майже всі промені, чорна кіптява майже всі промені поглинає. Трава відбиває зелені промені, лимон – жовті тощо. Штучне освітлення, в якому переважають червоні, жовтогарячі й жовті промені, дозволяє зберегти колір предмета. А в спектрі Місяця найбільшу інтенсивність мають зелений і блакитний промені. Тому в місячну ніч, крім білих, особливо помітні світло-блакитні та світло-зелені предмети, а червоні здаються сірими або чорними. Сила і колір джерела світла відіграють вирішальну роль у кольороутворенні поверхонь і середовища. Достатньо подивитися на зимові пейзажі, щоб зрозуміти здатність освітлення викликати різні відтінки на однакових за кольором поверхнях, скажімо, на снігу. Демонстрація наочного матеріалу (зимових пейзажів).

Колір снігу в кожному пейзажі свій: в одному він золотаво-рожевий, в другому – сірий, у третьому – блакитнуватий, а в іншому – густо-синій.

Велику роль у створенні художнього образу має колірний контраст. У колірному крузі кольори, розташовані в протилежних секторах, називаються контрастними й додатковими. Демонстрація наочного матеріалу (колірний круг, таблиця контрастних кольорів.). Наприклад, червоний і зелений, синій і жовтогарячий, фіолетовий і жовтий. Сполучення цих пар кольорів мають найбільшу колірну контрастність, що спричиняє активне звучання, напруженість і динамічність композиції. (слайди 10-14 )

Передати у своїх творах багатство кольору в природі художникові допомагає використання контрастних відношень освітлених і тіньових частин різних предметів, тобто світла й тіней.

Важливу роль у живописному зображенні відіграє локальний колір. Це той колір, який люди вважають власним кольором предмета. Наприклад яблуко-червоне, листя-зелене. Та якщо ми придивимось уважніше, то помітимо, що цей предметний колір складається з безлічі відтінків. Живопис відтінками одного кольору називається гризайль (франц. Сірий). Поряд із колірним контрастом використовується нюанс – відтінок, що дозволяє виконувати тонкі, непомітні переходи від одного кольору до іншого. (слайди 21-23)

У живописі існують так звані споріднені кольори. У колірному крузі можна виділити чотири групи: жовто-червоні, сині, зелені, зелено-жовті. Введення у сполучення споріднених кольорів невеликої кількості білого або чорного кольорів призводить до гармонії, викликає відчуття врівноваженості та спокою. Кожна представлена репродукція виконана в одній із цих груп (слайди 15-20)



V. Практична робота.

Вимоги безпеки під час роботи

  • Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.

  • Потрібно користуватися прийомами роботи з інструментами так, як показав учитель.

  • Не можна носити з собою ріжучі та колючі інструменти, вони мають зберігатися в школі.

  • Інструменти та обладнання мають зберігатися в призначеному місці.

  • Під час роботи учень має утримувати своє робоче місце в належному порядку, а після роботи акуратно прибрати його.

  • Прибрати своє робоче місце: скласти відповідний інвентар, вимити пензлі.

  • Вимити руки з милом і витерти рушником.

Створення композиції «Зимова казка».

Намалюйте композицію, використовуючи контрастний або споріднений кольори. (дві групи: за кольором учнівських бейджиків)



Послідовність виконання роботи:

  1. Визначте вихідний колір або групу.

  2. Подумайте про його розширення іншими кольорами, відтінками.

  3. Перш ніж покласти барвисту суміш, уважно перевірте світлоту її кольору, наскільки один колір відрізняється від іншого легким колірним відтінком.

Індивідуальна і фронтальна робота з учнями.

Після 10 хвилин від початку роботи проводимо фізкультхвилинку «Новорічна».



VІІ. Підсумок уроку.

Презентація виконаних робіт.

Кожна група презентує власні роботи (відбувається аналіз робіт учителем спільно з учнями).


  • Зворотній зв'язок

Продовжити фразу: «На цьому уроці я…»

Вчитель пропонує учням перенести стікери із зображенням новорічних іграшок до ялинки звершень, якщо їхні сподівання справдилися.



Учитель підводить підсумки:

  • Оцінює діяльність учнів на уроці.

  • Виставка кращих дитячих робіт.


VІІІ. Домашнє завдання:

Спостерігати за природою. Проаналізувати поєднання кольорів навколишньої природи згідно пори року. Творче завдання: створити тематичний пейзаж «Пори року», використовуючи споріднені кольори.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка