Зелене диво Землі



Скачати 131.08 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір131.08 Kb.
Тема: Зелене диво Землі.

Мета: Поглибити і розширити знання учнів про рослини та їх властивості; ознайомити з лікарськими рослинами та рослинами, які занесені до Червоної книги; навчати учнів збирати їстівні гриби; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати бережне, господарське ставлення до природи.

Обладнання: загадки, овочі, лікарські рослини, карта екскурсії, картки грибів і рослин.

Форма проведення: урок-подорож.

Хід уроку

І.Організація класу

ІІ. Емоційна хвилинка

Звучить мелодія. На комп”ютері діти розглядають зображення різних рослин, пейзажів.



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Для чого нам рослини? Чи потрібні вони нам?

Про це ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.

IV. Вивчення нового матеріалу

- Сьогодні ми здійснимо заочну подорож в “Царство рослин”. Ознайомимося з картою, за якою будемо подорожувати. В дорозі нам траплятимуться різні перешкоди, які треба подолати. Отже, ви повинні бути активні і уважні. Але спочатку послухайте загадки про рослини. Хто з вас відгадає загадки, той і вирушить в подорож.

1. Ні чоловік, ні звір, а має вуса. (Ячмінь)

2. На городі молода пишні коси запліта, у зеленії хустинки золоті хова зернинки. (Кукурудза)

3. Без рук, без ніг, пнеться на батіг. (Квасоля)

4. І печуть, і варять мене, і їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля)

5. Ні вікон, ні дверей, повна діжка людей. (Гарбуз)

6. У зеленій оболонці, а всередині як сонце. (Кавун)

7. Голова зверху, а борода в землі. (Часник)

8. Стоїть дід над водою і хитає сивою бородою.(Очерет)

9. Повна діжка жита п”ятачком накрита. (Мак)

10. Хто її обчищає, той сльози проливає. (Цибуля)

11. Червона, солодка, пахуча, росте низько, до землі близько. (Суниця)

12. Сам маленький, а шуба дерев”яна. (Горіх)

13. Стоїть коливається, червоною головою величається, а як торкнеш, то

кусається. (Будяк)

14 Висить шапличок, а в тім шапличку сімсот козачків. (Соняшник)

15. Красний Макар на городі скакав, а в борщ плигнув. (Перець)

(Відповіді дітей)


  • Молодці, діти, всі ви добре вмієте відгадувати загадки, були активні.

Слово вчителя

- Нема кращої землі, як наша Україна. Люблю її родючу

землю, стихію Дніпра і Чорного моря. Люблю її веселі долини, тихі сквери, бистрі ріки, міста і села в квітучих вінках садів, мову і пісні її народу.

Любимо тебе,Україно, наш тихий зелений рай. А чому рай?

Тому що в Україні багата природа, росте велика кількість різноманітних дерев, кущів, трав, квітів.

- Сьогодні ми з вами поїдемо екологічним експресом і ближче ознайомимось з красою нашої рідної землі. На нас чекає довга і цікава дорога. Але спочатку ознайомимося з картою, за якою будемо подорожувати.



(Знайомлю з картою)

Запам`ятайте все в дорозі, бо треба буде повертатися назад. Готові? Вирушаймо!

- Спочатку пригадайте, на які три групи поділяються рослини?

(Роздаю дітям картки, на яких зображені рослини. )

Ваше завдання - рослини, які зображені на картках, розділити на групи :

1група-дерева,

2група-кущі,

3група-трав`янисті рослини.

- Яке значення мають рослини в природі та житті людини?

- Чи всі рослини однакові за зовнішнім виглядом?

(Відповіді дітей)

- Тільки рослини, використовуючи сонячне проміння, утворюють органічні речовини. Рослинами живляться тварини й люди. Хижі тварини живляться травоїдними тваринами. Отже, вони теж не можуть існувати без рослин. Людина від рослин дістає кисень, паливо, різноманітну сировину, з якої виготовляють будівельні матеріали, одяг, продукти харчування. Рослини очищають повітря. Багато рослин люди використовують в народній медицині. І ось ми з вами доїхали до зупинки Зелена аптека.

Нас радо зустрічає бабуся Медуниця,яка напоїла нас цілющим чаєм із трав і розповіла про лікарські властивості деяких рослин.

Ось звіробій – знімає біль у шлунку, кишках.

Ромашка – лікує запальні процеси, знімає біль, відваром полощуть горло.

Сухі листки і пагони смородини, вишні, малини, липового цвіту, ягоди шипшини, чорниці – з них готують цілющі чаї.



Хвощ – лікує багато внутрішніх захворювань, нирки.

Кропива – поліпшує склад крові, кровоспинне.

Календула (нагідки) – лікує шлунок, печінку, нирки.

Березові бруньки – лікують слизову оболонку шлунку, виразки.

Глід – регулює тиск, поліпшує роботу серця.

Корінь валеріани – заспокоює нервову систему, покращує роботу серця, знімає головний біль.

Горобина – як потогінний і сечогінний засіб, поліпшує апетит, підвищує кислотність.
Бабуся Медуниця запропонувала провести гру Вітаміни на столі.

- Ось тут на столі є різні лікарські рослини. Давайте пригадаємо, що ми знаємо про них з попередніх занять.

Морква – це комора вітамінів. Лікує малок рів`я, рани, печінку, шлунок.

Цибуля – лікує всі хвороби. Її їдять, щоб не захворіти грипом, щоб зберегти зуби, підвищити апетит, покращити зір, укріпити волосся, виводити бородавки. Цибулю використовують як приправу до овочевих і м`ясних страв.

Часник – як і цибулю використовують в салати, в овочеві і м`ясні страви. Хто їсть часник, той не буде хворіти. Буде мати хороший апетит, здорове серце, людина не буде відчувати втоми.

Буряк – використовують для приготування борщів, вінегретів, маринадів, салатів. Багатий вітамінами. Буряк лікує ожиріння, серце, нирки, малок рів`я,зубний біль, нежить.

Капуста – зберігає молодість. З неї роблять салати, борщі, супи, тушкують. Хто буде їсти капусту,той буде завжди здоровий, красивий. Лікує багато різних хвороб.

Петрушка – дуже корисна. В її зелених листочках вітаміну “С “більше в 5 разів, ніж в лимонах і апельсинах. Також в зелені петрушки багато інших вітамінів. Лікарі рекомендують вживати петрушку при захворюванні печінки.



Фізкультхвилинка

На город підемо працювати, працювати,

Будемо овочі збирати,

Вітамінів в них доволі,

Будемо ми усі здорові.

Підемо ми у сад гуляти,

Будемо фрукти ми збирати,

Вітаміни в них теж є,

Це здоров`ячко моє.
Прямуємо до наступної зупинки. Послухавши віршик, спробуйте здогадатись, як називається ця зупинка.

Йшов грибочок на горбочок,

Зачепився за пеньочок.

Не здолав грибок горбка –

Залишивсь біля пенька.

- А зупинка називається --- (Грибна).

- Як пов`язані гриби з рослинами? (Відповіді дітей)

- Які ви знаєте гриби?

- Як називаються гриби, які можна їсти? (Їстівні)

- Як називаються гриби, які не можна їсти? (Отруйні)



(Показую карточки їстівних грибів.)

- Гриби не можуть самі утворювати органічні речовини, як зелені рослини. Тому їх життя тісно пов`язане з живими деревами або пеньками. На пеньках оселяються опеньки. Печериці знаходять для себе поживні рослини на луках, де в грунті багато перегною. Їх вирощують і в штучних умовах. Під соснами ростуть білі гриби, рижики, маслюки. Під березою ростуть підберезники, під осиками – підосичники.

- Як треба збирати гриби? (Відповіді дітей)

- Перед тим, як зрізати гриб, треба подивитись під яким деревом він росте. Не можна збирати гриби біля доріг, червиві, які ви не знаєте. Тільки з дорослими треба збирати гриби. Є багато випадків, коли грибами отруюються люди і помирають. Серед грибів є отруйні: мухомор, бліда поганка, сатанинський гриб.

Запам’ятайте, не можна під час збирання грибів руйнувати грибницю. Чому?

Ножем зріжте гриб біля основи ніжки або легко поверніть, витягнувши з грунту. Не можна зривати гриб, бо зруйнується грибниця. І не можна високо зрізати, бо загниє грибниця.

В наші дні охорона природи стала дуже важливою справою. Нерозумне ставлення до рослин призводить до знищення їх з лиця Землі. Ті види рослин, які перебувають на межі вимирання, занесені до “Червоної книги” України. (Показую картки рослин Кіровоградщини, занесеними до « Червоної книги Кіровоградщини»).

Це горицвіт звичайний,

конвалія звичайна,

проліска дволиста,

дзвоники кругло листі,

кувшина лікарська,

барвінок трав`янистий,

тмин пісковий,

хвощ лісовий,

папоротеподібні,

ковила волосиста,

підсніжник звичайний,

латаття (усі види),

плаун булаво видний,

тюльпан дібровний,

первоцвіт весняний,

сон великий,

холодок лікарський,

звіробій,

півонія дрібнолиста,

копитняк європейський,

рябчик російський,

ряска торочкувата,

шафран весняний,

зозулинець.

Зараз я прочитаю вам вірш, а ви уважно слухайте. Потім дасте мені відповідь на таке запитання:

- Про які рослини “Червоної книги “йде мова у вірші?

В “Червону книгу “ми занесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вимирає,

Давно рятунку в нас благає.
Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні

І вісник березня – підсніжник?


Невже ми більше не побачим,

Як сон – трава росою плаче?

Легенда степу, квітка мрії

Жар – цвітом землю не зігріє?


Ми всі – господарі природи,

Тож збережемо її вроду!

- Які ви запам`ятали рослини, що занесені до “Червоної книги “?

(Відповіді дітей)

- Наша земля багата на рослини, але чи будуть вони збережені – залежить від нас. Зникнення загрожує більш як 150 видам рослин України. А якщо зникне тільки один вид рослин, то зникнуть від 10 до 30 видів комах. Чому?

- З давніх-давен люди за рослинами передбачали погоду. З покоління в покоління передавались спостереження про зв`язки різних явищ природи. На низку пам’яті нанизувались народні прикмети, що допомагали завбачувати погоду.

- Давайте пригадаємо прикмети, пов`язані із спостереженням людей за рослинами. Для цього пограємо в гру “Закінчи прикмету “.



  1. Якщо зранку метелики весело літають, пересідаючи з квітки на

квітку, - (вдень буде гарна погода).

  1. Закрились квітки в кульбаби – (до негоди).

  2. Вранці трава суха – (до вечора чекай дощу).

  3. Шкіра на цибулі тонка – (зима м”яка); груба – (зима холодна).

Іще багато-багато прикмет в скарбниці народної пам`яті. Ми повинні їх збагачувати та примножувати.

Далеко ми від`їхали від нашої школи. А щоб повернутись назад, нам треба на кожній зупинці відповісти на запитання. Щоб виїхати до наступної зупипинки, пригадайте, які ще прикмети ви знаєте. (Відповіді дітей).

Повертаючись назад до школи, ми зупинились на галявині відпочити і почули розмову двох подружок. Одна з них розповідала:

“ Оля, Маринка і я ходили на прогулянку до лісу. На галявині ми побачили багато квітів. Квіти були такі гарні. І ми нарвали по цілому оберемку конвалій, сон-трави, фіалок. Оля сплела віночок з кульбаб. Потім ми побачили цілу галявину конвалій. Ті конвалії, що були в нас, уже зів”яли.

Ми їх викинули і стали рвати свіжі”.

- Що неправильно, на вашу думку, зробили дівчатка?

- Як треба збирати квіти?

(Відповіді дітей).

- Відгадаємо кросворд Вітаміни.

По вертикалі:

1.Зозуляста, срібна,

Сорочок наділа триста. (Капуста)

2. Що то за голова, що лиш зуби й борода. (Часник)

По горизонталі:

3. І не дівка, а червоні стрічки носить. (Калина)

4. Кругла, а не місяць,

Чорна, а не смородина,

З хвостиком, а не миша. (Редька)

5. Червоний Макар по полю скакав,

а в борщ плигнув. (Перець)

6. Шкір має сім, а сльози випускає всім. (Цибуля)

7. У зеленому лісочку,

Під мережаним листочком

Червоніє невеличка

Спіла ягідка----(суничка).






















1


































3






















4




















































5




























6






















2






















7
























































































































































































































- Ви добре справились із завданням. Вирушаємо на зупинку Грибну.

- Пограємо в гру Назви зайвий гриб.

1. Опеньки, печериці, маслюки, мухомор, білий гриб, підберезник. Чому?

2. Бліда поганка, сатанинський гриб, мухомор, білий гриб, несправжні опеньки. Чому?

- Прямуємо до зупинки “Зелена аптека. “

(Влітає Сорока.)

- Чи ви чули про таке?

- Похворіли в лісі звірята, просять допомоги. (Дає листок).

Вчитель читає:



  1. Гризла Білочка горішки, заболіли зуби трішки.

Що від зубного болю порадимо? (м”яту, материнку, настойку календули, шматочок буряка, сала).

  1. Цілу нічку Мишеня не змикало оченят.

Що порадимо від безсоння, заспокійливе? (валеріану, настойка з нагідок, відвар з кульбаб, хміль, пустирник).

  1. Козенята похворіли, бо холодну воду пили.

- Що порадимо від болю в горлі? (Ромашка, калина, липа, мати-й мачуха,

малина).


Сорока всіх присутніх пригощає м”ятними цукерками.

-А як ще вас лікує мама? (Відповіді дітей).

- В косметиці використовують рослини. З них виготовляють креми, лосьйони, парфуми.

- Які ви знаєте креми? (Для рук, для ніг, для обличчя).

- Як ви гадаєте, для чого потрібний крем? (Щоб волосся було гарним. Щоб відбілити шкіру. Щоб змащувати шкіру рук).

- Крем з огірка, ромашки відбілює шкіру обличчя.

- А ще, діти, не тільки для лікування зібрали люди трави й квіти. Маленьку дитину купали в настоях трав і маля ставало схоже на квіточку. В колисочку під подушку клали безсмертник, м”яту, полин. Чудасію вони роблять: зле з очей знімають, сон дитини оберігають.

- Ось і закінчилась наша подорож. Ми знайомилися з лікарськими рослинами, пригадали прикмети, більше дізналися про овочі, ознайомилися з рослинами, занесеними до Червоної книги. Побачили, яка багата наша матінка-природа.



Читаю вірш.

Вмійте природу любити,

Вам у походи ходити

І мандрувати, любі діти.

Вмійте природу любити,

Кожній стеблинці радіти

В полі, у лісі, над яром,-

Квіти, дерева і трави

Цвіту не рви задаром.

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те красою буде

Нашого рідного краю.



- І на закінчення нашої подорожі проведемо гру “Мікрофон “.

- Продовжити речення: “Мені на уроці сподобалось----------“


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка