Зимові фантазії заняття із зображувальної діяльності з використанням нетрадиційних методів малювання Старший дошкільний вік Програмовий зміст



Сторінка1/4
Дата конвертації21.03.2016
Розмір0.66 Mb.
  1   2   3   4
ЗИМОВІ ФАНТАЗІЇ

Заняття із зображувальної діяльності

з використанням нетрадиційних методів малювання

Старший дошкільний вік

Програмовий зміст.

Вчити створювати зимові композиції, використовуючи нетрадиційні методи та прийоми малювання та аплікації.

Закріпити отримані раніше знання про пейзаж, про художників-пейзажистів; знання холодних кольорів та їх відтінків.

Формувати позитивні емоції та естетичну насолоду від самостійного творчого процесу.

Виховувати емоційні почуття дітей, вміння радіти та захоплюватися.
Демонстраційний матеріал: картини із зображеннями зимових пейзажів

(репродукції художників та дитячі роботи, виконані раніше).


Роздавальний матеріал: папір холодних відтінків, клей, пензлі, ножиці,

клейонки, пінопласт, гілочки, вата, нитки білого, червоного, коричневого

кольорів, манна крупа, гілочки туї, зубочистки, піпетки, дзеркало,

трубочки для коктейлю, поролонові тампони, солоне тісто, склянки для

мильної води, серветки.
Хід заняття

Діти заходять до ізостудії під музичний супровід. Їх зустрічає керівник та вітається з дітьми.

Керівник. Добрий день, малята. Сьогодні я в ролі панни Завірюхи.

(Чути стук у двері.)

Пані Завірюха. Що трапилося? Хто стукає у двері?

(З'являється Сніговик.)

Сніговик. Діти, мені можна до вас?

Діти. Пані Завірюхо, дозволь Сніговику зайти.

Пані Завірюха. Добре, заходь.

Сніговик. Я, малята, Сніговик,

До снігу, холоду я звик.

Ви зліпили мене спритно:

Замість носа є морквинка,

Камінці замість очей,

На голові безліч речей.

Я держу в руках мітлу,

Тільки ось що я скажу:

Я цікавий, пустотливий і тому,

Знати хочу я, чому

Ви так любите зиму?

Пані Завірюха. Що з тобою, Сніговику? Ти народився взимку, а про зиму нічого не знаєш? Не знаєш, чому діти так люблять цю пору року? Дітки, давайте розкажемо Сніговику все, що знаємо про зиму. (Відповіді дітей про прикмети зими, про зимові розваги.)

Пані Завірюха. Зима – чарівниця. Вона чарує природу, прикрашає її казковим вбранням. Кожна людина сприймає цю пору року по-різному. Для одних вона холодна, сувора снігова королева, яка бажає усіх і все заморозити. Для других – добра фея-чарівниця, яка принесла з собою веселощі, зимові забави, веселі свята, подарунки. Діти, а як ви гадаєте, якою ще буває зима? (Відповіді дітей.)

Пані Завірюха. Добре, молодці! А щоб ще раз показати вам красу зими, я запрошую вас на виставку картин до казкового зимового лісу.

(Пані Завірюха звертає увагу на виставлені картини.)

Пані Завірюха. На нашій виставці виставлені картини, на яких зображена оточуюча нас природа. Давайте пригадаємо, до якого жанру відносяться ці картини?

- А художників, які малюють пейзажі називають…

- Яких художників-пейзажистів ви знаєте?

(Діти відповідають на запитання пані Завірюхи.).

Пані Завірюха. Зверніть увагу, будь ласка, на цю картину. Уважно роздивіться її… Що ви бачите?

- Зверніть увагу на небо. Яким воно зображено?

- Передаючи красоту зимових дерев й річки, художник використав цілу гаму кольорів. Які ці кольори? (Відповіді дітей.)

Пані Завірюха. Два основних протилежних кольори: теплий – жовтий та холодний – синій, сперечаються між собою. Від цього кожен виграє: від блакитної тіні тягне холодом, а від снігу, сяючого під сонцем, йде тепло.

А зараз я хочу запропонувати вам, діти, і тобі, Сніговичку, перетворитися у художників-пейзажистів. Ви пригадайте, що відбувається взимку, чим ця пора року вас порадувала або здивувала? Свої враження відтворіть у своїх роботах. Для роботи виберіть ті матеріали, які вам потрібні.



(Діти виконують свої роботи під тихе звучання мелодії з кінофільму «Мой ласковый и нежный зверь».)

Пані Завірюха. Давайте тепер усі разом помилуємося вашими роботами.

Подивіться, малята, які гарні роботи у вас вийшли.



(Пані Завірюха разом з дітьми і Сніговиком переглядає дитячі роботи та читає вірш В.Бичка.)

Дорога біла стелеться,


І краю їй нема.
Сніжок мете. Метелиця.
Прийшла до нас зима.
Льодком тоненьким скована,
Спинилася ріка.
Повита тихим сном вона,
Весняних днів чека.
І ліс дріма. Безлистою
Верхівкою поник.
Над ним пісні висвистує
Лиш вітер - сніговик.

- Які чудові картини створили наші діти незвичайним способом.

Питання до дітей:


  • Який матеріал ти використовував?

  • На чому малювала ти?

  • Як називається твоє зображення? (Гратаж.)

Сніговик. Ви, дітки, молодці! Справжні художники! Ви добре мені розповіли про зиму, про те, чому її усі так люблять та багато чому навчили. А тепер мені потрібно повертатися на своє подвір'я. До побачення! (Сніговик йде.)

Пані Завірюха. Наша зустріч теж закінчується. Я дякую вам за ваші чудові творчі картини і чекаю на вас наступного разу.



В ГОСТЯХ У КРАПА ТА КРАПЕЛЬКИ

Заняття із зображувальної діяльності з використанням нетрадиційних форм та методів малювання

Молодший дошкільний вік
Програмовий зміст. Вчити дітей малювати крапельки різної величини, доповнюючи малюнок дрібними деталями (ніс, рот, очі, руки, ноги). Закріпити уміння розташовувати зображення на альбомному листі; вести лінії пензликом плавно, не притискаючи; змінювати напрямок ліній повертаючи руку.

Розвивати у дітей спостережливість, увагу, впевненість рухів, почуття форми та кольору.

Виховувати самостійність та охайність у роботі, естетичний смак.
Демонстраційний матеріал: музичні інструменти – дудочка, металофон,

барабан; площинні зображення Крапа та Крапельки.


Роздавальний матеріал: білі аркуші паперу, акварельні фарби, пензлики,

баночки з водою, серветки, квачики.


Хід заняття

Вихователь. Діти, я сьогодні хочу почати заняття із загадки:

Малюки стриб та скок,

Із листочка на лужок,

Як зберуться юрбою –

То й поллються рікою. Що це? (Діти відгадують загадку.)

Вихователь. А де в природі зустрічаються крапельки? Я приготувала декілька музичних інструментів. На якому краще можна відтворити дзвін крапельки?

(Діти за допомогою металофона відтворюють дзвін маленької та великої крапельки. Несподівано з'являються площинні зображення Крапа та Крапельки.)

Крап. Ви нас запрошували? Я – Крап, а це моя подружка – Крапелька.

Вихователь. Звідкіля ви до нас прийшли? Розкажіть нам про себе.

Крап. Ми живемо у лісі. Я – Крап – великий та товстий.

Крапелька. А я – Крапелька – маленька та забавна. Після дощу ми весело стрибаємо з листочка на квітку, з гілочки на травичку. Наші фігурки прозорі, блискучі. У сонячний день лісові мешканці дивляться в нас, як у люстерко. Ми дуже полюбляємо малювати й усіх зображуємо схожими на себе. Ми хочемо подарувати вам альбом з нашими малюнками.

Вихователь. Дякуємо! Наші діти теж вміють гарно малювати. Малята, я пропоную вам намалювати портрети Крапа та Крапельки і подарувати їх нашим гостям. Спочатку давайте ще раз їх розглянемо.

(Вихователь показує прийоми зображення крапельок, нагадує дітям чим можна намалювати очі та ніс (квачиком, пальчиком). Діти в повітрі закріплюють рухи руки при малюванні та приступають до самостійної роботи. Вихователь стежить за правильною поставою дітей за столом, індивідуально допомагає дітям, які потребують допомоги.)

Вихователь. Коли ваші крапельки зберуться разом, то перетворяться у великий струмочок, який побіжить серед лісів та полів до моря.

(Діти дарують свої роботи гостям та прощаються з ними. Вихователь разом з дітьми проводить аналіз заняття.)

ВЕСНЯНІ ПРИГОДИ МАЛЕНЬКИХ ХУДОЖНИКІВ
Заняття із зображувальної діяльності

з використанням нетрадиційних методів та способів малювання

Молодший дошкільний вік
Програмовий зміст.

Продовжувати вчити дітей втілювати у сумісно виконаній картині отримані від спілкування з природою враження, використовуючи нетрадиційні методи зображувальної діяльності й відповідний природний та покидьковий матеріал.

Дати дітям елементарні уявлення про складові частини пейзажу, формуючи вміння об’єднувати багатопланові зображення предметів, розміщуючи їх на всій площині, передаючи виразність, колір, форму й домірність згідно композиції.

Використовуючи характерні музичні твори, творчі роботи дітей старшого віку, виховувати бажання цікавитися нетрадиційними формами зображення, любов до природи, естетичний смак.


Матеріал: готові деталі, вирізані з паперу; картина з фоном; кольоровий

Пластилін; насіння: кавуна, кукурудзи; вата; дощечки для пластиліну,

серветки.
Хід заняття

Художниця. Добрий день, малята! (Діти вітаються.) Я дуже рада знову зустріти вас у своїй майстерні. Сьогодні ми з вами продовжимо розмову про природу й про те, які пригоди можуть статися з маленькими художниками. (Діти підходять до палітри.) Я хочу звернути вашу увагу на нашу палітру, на якій представлені роботи старших дітей. Уважно розгляньте їх та назвіть знайомі вам прийоми малювання та матеріал, який використали діти.

(Розглядаючи роботи разом з дітьми, вихователь за допомогою запитань з’ясовує, яка пора року зображена, які прийоми та матеріали були використані.)

Художниця. Ось так, використовуючи різноманітний матеріал: гілочки, манну крупу, пінопласт можна створити картини про природу. А тепер я пропоную вам присісти на килимок, послухати уривок із музичного твору й подумати, яка пора року відображена у ньому. (Звучить музичний твір.)

Художниця. Про яку пору року нам розповів композитор? Чому ви так думаєте? (Відповіді дітей.)

Під музичний супровід заходить Весна.

Весна. Чую, чую, що про мене розмова.

Я розкриваю бруньки.

У зелені листки

Дерева одягаю,

Посіви поливаю.

Я бачу, що діти раді моєму приходу. А щоб ви завжди згадували про мене й чекали на мене, я дарую вам свою картину «Весняний настрій» для вашого куточка природи. (Весна ставить картину на мольберт. Діти підходять до неї.)



Весна. Що сталося з моєю картиною? Це знову витівки Зими. Подивіться, малята, вона всю картину вкрила білим снігом.

Художниця. Що сховала зима на передньому плані картини? А на задньому плані? (Відповіді дітей.)

Весна. Що ж мені робити?

Художниця. Малята, чим же можна оживити картину? (Відповіді дітей.)

Художниця. А ось і фарби, і пензлики. Ми, Весна, тобі допоможемо.

(Відкриває фарби, а там «сніг».)

Художниця. І мої фарби Зима заморозила. Малята, чим ще можна оживити картину? (Відповіді дітей.)

Художниця. Правильно! Зима нас хитрістю, підступністю, а ми її мудрістю та вмінням. Візьміть деталі картини, які вам найбільш сподобалися та оживіть їх. (Діти вибирають.)

Художниця. Щоб вибрати собі робоче місце, зверніть увагу на матеріал, який вам знадобиться. (Діти займають місця за столами.)

Художниця. Діти, як закінчите роботу, самостійно підходьте до картини й приклеюйте деталі на місце.

(Під спокійний музичний супровід діти працюють на робочих місцях.)

Художниця. Ось і ожила наша картина. Давайте усі підійдемо до неї та помилуємося своєю роботою. Подивіться, як пливуть по небу легкі хмари з вати, які яскраві квіти з насіння, гарні поле й озеро з пластиліну… Таким чином, проявляючи свою творчість та вміння, ви допомогли Весні оживити картину.

Якщо бачиш на картині

І дерева, і вода, сонце світить,

І хмарки, і зеленая трава…

Ця картина називається… (Діти відповідають.)

Весна. А я хочу доповнити наш пейзаж комахами. Ось летять на травичку гарне сонечко і жучок, а павучок примостився під листочком.

Художниця. Малята, подивіться, горіхову шкарлупку та камінчики оживила Весна, перетворивши їх на таких гарних жучків. Я пропоную вам при наступній зустрічі навчитися самим оживляти ці матеріали: з шкарлупи й камінців створити інших комах. А зараз настав час прощатися.

Весна. А я проведу дітей до групи, де ми виберемо місце для картини у природному куточку. (Діти прощаються.)

НАПАМ’ЯТЬ ПРО ЗИМУ

Художньо – естетичний та мовленнєвий розвиток

Старший дошкільний вік
Програмовий зміст.

Продовжувати вчити дітей складати колективну сюжетну картину із окремих частин, використовуючи нетрадиційні форми зображувальної діяльності. Закріпити раніше здобуті вміння в роботі з солоним тістом, кульками з крепового паперу, ватою, нитками та пінопластом. Узагальнити уявлення дітей про зиму та зимові явища.

Розвивати у дітей образне сприймання, відчуття композиції, творчу уяву, дрібну моторику рук, вміння орієнтуватися у просторі під час створення сюжетної картини.

Виховувати охайність, працелюбність, бажання працювати колективно та викликати задоволення від результатів своєї та колективної роботи.


Матеріал: картон синього кольору, солоне тісто, кульки з крепового паперу,

вата, нитки, пінопласт, клей, пензлики, серветки, клейонки.


Хід заняття

Вихователь. Сьогодні мені наснився дивний, казковий сон. Але події в ньому дуже заплутані. Хочете дізнатися, що то був за сон? (Відповіді дітей.) Тоді я вам розповім. А ви допоможете мені його розплутати. (Звучить таємнича музика.)

Вихователь. Сон чарівний, сон казковий,

Ти прийди до мене знову:

У барвистому вбранні,

На зірчастому коні.

Отже, слухайте мій сон: сниться мені наш дитячий садок. Ми з вами граємось на майданчику. Раптом я бачу красуню-королеву у сніжно-білому вбранні. Вона підходить до нас, вкриваючи все навколо себе холодною, білою ковдрою. Діти, як ви гадаєте, хто ж вона, ця красуня? Чому ви так гадаєте? (Відповіді дітей.)

Вихователь. Так, я згодна з вами. А що ви знаєте про зиму? Яка вона?

(Діти відповідають, використовуючи вірші.)

Діти. Зима! Зима! Усякий знає,

Вона казковою буває.

Мороз у лід озера кута –

Зима тоді, всі кажуть, люта.


І особлива, і чарівна,

Як королева чи царівна.

А в ранці іній – от обнова!

Яка зима у нас казкова!

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така чудова!

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й весела!


Вона буває і серйозна,

Суха і вітряна, й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима, по-своєму, красива.


Гілок під інеєм не видно,

Тоді вона, звичайно, срібна.

Зима буває дуже гарна,

То сонячна, то, часом, хмарна!



Вихователь. Так, діти, зима буває досить різною. Яка ж вона загадкова…

(Звучить загадкова музика й входить Королева Зима.)

Зима. Добрий день, любі діти. Я почула як ви про мене багато знаєте і вирішила прийти до вас у гості із чарівного сну вашої виховательки. У подарунок я принесла вам сніжку (посипає дітей «сніжком»). А друзів моїх ви знаєте? Їх у мене багато. (Діти називають слова, які можна віднести до зимової пори.)

Вихователь. Діти, ви назвали сонечко другом Зими. А як ви вважаєте, чи завжди сонечко буває її другом?

(Діти дають відповіді на запитання.)

Вихователь. Мені здається, що Зима засумувала. Давайте спробуємо розвеселити її, прочитавши вірш.

Дитина. Кришталева зимонька в срібнім кожушку!

Ти кругом насипала білого сніжку.

Принесла ти радощі нашій дітворі –

Гірочки і ковзанки в кожному дворі.

Кришталева зимонька, ще сніжку сипни! –

Сядем на санчата ми, візьмем ковзани.

Морозець пощипує і сніжок хрустить…

Кришталева зимонька всіх нас веселить!



Вихователь. Який гарний вірш! Але наша красуня щось не стала веселішою. Зимонько, що сталося?

Зима. Сумно мені, бо пригріє сонечко тепліше, стане тепло і сніг розтане, а мені прийдеться йти. Піду я і всі про мене забудуть. Забудуть про красу мою срібну і про розваги. Тому і сумно мені.

Вихователь. Ні, не забудуть тебе люди. А щоб Зима не сумувала, давайте, дітки, створимо зимові чарівні картини, на яких сніг ніколи не розтане. А коли зима піде від нас, ми будемо на них дивитися і згадувати про чарівну пору року, про її красу.

(Діти погоджуються з пропозицією вихователя.)

Вихователь. Тоді я пропоную вам перетворитися в майстрів-чарівників, зайняти робочі місця за вашим бажанням і почати працювати.

(Діти займають робочі місця. Починається самостійна робота дітей під тиху спокійну музику. Вихователь проводить індивідуальну роботу з дітьми, які потребують допомоги. Діти за допомогою приготовленого матеріалу виконують окремі фрагменти картини й складають картину цілком.)

Зима. Дякую вам, діти. Ви намалювали гарну картину. Тепер я впевнена,що ви про мене не забудете. Ви добре попрацювали, а тепер я пропоную вам пограти в сніжки. (Діти виконують танок-гру «Сніжки».)

Зима. До побачення, малята! Ще раз дякую за веселу зустріч. (Зима йде.)

Вихователь. Я теж дякую вам, малята, за те, що ви допомогли мені зрозуміти мій сон й гарно впоралися з роботою.

В ГОСТЯХ У ГНОМА
Конспект інтегрованого заняття

у групі молодшого дошкільного віку
Програмовий зміст.

Закріпити з дітьми знання про пору року осінь та її прикмети, про диких та свійських тварин, вміння розрізняти дерева (ялинка, дуб, клен, береза).

Закріпити з дітьми знання сенсорних еталонів: поняття «багато» і «один», «великий» і «маленький», «високий» і «низький», геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник).

Продовжувати знайомити дітей з валеологією (закріпити знання про частини тіла людини) та вчити поскладовому читанню за методикою М.О.Зайцева.

Закріпити вміння використовувати у своїй роботі нетрадиційні методи зображувальної діяльності, а саме – пальцевий живопис.

Розвивати словниковий запас дітей за допомогою драматизації казки «Ріпка», увагу, логічне мислення, почуття дотику, координацію рухів.

Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до себе та друзів, бажання сумісно працювати з іншими дітьми та вміння дотримуватися черги.

Демонстраційний матеріал: кубики та малюнки за методикою М.О.Зайцева;

картки із зображенням дерев (ялинка, дуб, клен, береза); струмочок з

камінцями – геометричними фігурами (коло, трикутник, квадрат);

телефон.


Роздавальний матеріал: іграшки (дикі та свійські тварини), шапочки

персонажів для драматизації казки «Ріпка»: фарби, серветки.


Хід заняття

Діти заходять до групової кімнати, вітаються з гостями.

Вихователь. Малята! Скажіть мені, будь ласка, яка зараз пора року? Назвіть мені її прикмети. (Діти відповідають.)

Вихователь. А яке свято ми з вами нещодавно святкували? Які казкові герої приходили до нас у гості на свято? (Діти розповідають про недавно проведене свято Осені.)

Вихователь. Малята! А ви б хотіли зустрітися з Гномиком знову? Давайте його покличемо. (Діти кличуть Гномика, він заходить до групової кімнати.)

Гном. Добрий день, малята! Це ви мене гукали? Ось я й прийшов до вас. Я хочу запросити вас до себе в гості, до казкового лісу. Але дорогу перегороджує струмочок. Давайте подивимося у його водичку.

  • Якого кольору водичка у струмочку?

  • Чиста вода у ньому чи брудна? Чому ви так вважаєте?

  • На які геометричні фігури схожі камінці у струмочку? Які вони за розміром? Який мають колір? (Діти відповідають на запитання.)

Гном. Щоб потрапити до казкового лісу треба перестрибнути через струмочок.

(Гном показує дітям як треба стрибати. Діти стрибають слідом за Гномом.)

Гном. Ось ми вже й у лісі. Подивіться, як тут гарно. Нас зустрічають мої друзі – тварини. Назвіть моїх друзів, будь ласка. Які вони: дикі чи свійські? Скільки їх разом? (Діти відповідають.)

Вихователь. Гноме, ти бачиш, що усі твої тварини пасуться разом: і дикі, і свійські. Як би не було біди.

Гном. А що ж мені тепер робити?

Вихователь. А ми тобі зараз допоможемо.

  • Малята, де живуть дикі тварини?

  • А свійські?

Малята, давайте диких тварин відпустимо до лісу, а свійських загонимо на подвір’я до хатки Гномика. (Діти беруть по одній тваринці та виконують завдання.)

Гном. Мої тваринки живуть у казковому лісі і тому вміють розмовляти. Давайте пограємо у гру: я показуватиму тваринку, а ви будете за неї «розмовляти». Згодні?

(Проводиться дидактична гра «Хто як кричить».)

Гном. А ще я намалював усіх моїх улюблених тварин і написав, як вони розмовляють.

Вихователь. Гноме, а хочеш діти прочитають твої написи й знайдуть на кубиках «пісеньки» тварин.

(Проводяться дидактичні ігри «Прочитай і знайди», «Котись, котись – на бік кладись».)

Гном. Як добре ми погралися! А зараз я хочу показати вам дерева, які ростуть у лісі.

(Гном показує малюнки дерев, діти називають їх. Проводиться фізхвилинка «Дерева у лісі».)

Гном (плаче). Щось мені сумно стало…

Вихователь. Малята, а давайте розповімо Гномику казочку. Яку казочку ви хочете розповісти Гномику?

(Діти за запитаннями вихователя переказують казку «Коза-дереза».)

Вихователь. Ну, як, Гномику, веселіше тобі стало?

Гном. Трішечки…

Вихователь. Дітки, а щоб зовсім розвеселити Гномика, давайте йому покажемо казку «Ріпка».

(Діти одягають шапочки персонажів казки «Ріпка» та драматизують її.)

Вихователь. Сподобалося тобі, Гномику?

Гном. Так! Дуже сподобалося! Я так сміявся, що у мене все розболілося. (Починає плакати.)

Вихователь. А що у тебе болить?

Гном. Усе болить!

(Гном показує частини тіла, які «болять», а діти називають їх.)
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка