Тема уроку: Зоряні світи – галактики. Зорі, сузір’я. сонце – джерело світла і тепла на Землі.
Мета уроку: Сформувати в учнів систему знань про Всесвіт, галактики, зірки та сузір’я; розвивати в учнів уміння знаходити сузір’я на карті зоряного неба, уміння узагальнювати й робити висновки; виховувати повагу, інтерес до наукових знань, розширяти науковий світогляд дітей.
Обладнання: карта зоряного неба, схеми сузір’їв, підручники.
Методи і методичні прийоми: розповідь, бесіда, вправи «Індикатор настрою», ігрові методи навчання, робота з підручником.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Вправа «Індикатор настрою»
Учням роздається смайлики і вони обирають той, котрий охарактеризує їх настрій.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Запали зірку»
У кожного учня є своя зірка, під кожною криється запитання.
Запитання:
-
Що таке Всесвіт?
-
Як називають людей, котрі здійснюють подорож в космос?
-
Раніше люди вважали, що все крутиться навколо Землі, а зараз думки такі і залишились?
-
Назвати прилади, які люди використовувати для дослідження небесних тіл?
-
Хто і в якому році винайшов прилад для детального дослідження небесних тіл?
-
Розповісти про прилади для дослідження небесних тіл із космосу.
-
Розповісти про подорож першої людини в космос?
-
Кого з перших дослідників Всесвіту ти знаєш? Розкрий їх внесок у його вивчення.
-
Розповісти про відомого космонавта Леоніда Каденюка.
ІІІ. Мотивацій навчально-пізнавальної діяльності
Учитель.
Міф про сузір’я Великої Ведмедиці.
Колісто, дочка царя Лікаона, була відома не тільки своєю красою,а а й гординею. Вона вважала, що красою з нею не можуть зрівнятися навіть богині Олімпу. Богиня Гера вирішила провчити дівчину. Вона перетворила Калістро на ведмедицю в той час, коли повертався з полювання її син Аркас. Побачивши великого звіра, він хотів убити ведмедицю, але тут втрутився Зевс. Владика богів ухопив ведмедицю за хвіст і закинув її на небо, а оскільки звір був великий, хвіст витягнувся і став довгим. Так красуня Калісто з’явилася на небі. Там само опинився й Аркас, якого Зевс перетворив на жовту зірку Арктур, щоб він охороняв свою матір.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Бесіда:
-
Що ми бачимо на небі вночі, що вдень?
-
Чим відрізняється Сонце від зорі?
-
Назвіть відомі вам сузір’я?
V. Вивчення нового матеріалу.
Учитель.
Зорі – нам нагадують маленькі ліхтарики. Але насправді це велика вогняна куля, що складається з розпареного газу.
Сонце – це теж зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче. Тому ми сприймаємо Сонце більшим за інші зорі, і його тепло доходить до Землі.
Зорі поєднуються в сузір’я.
-
Назвіть відомі вам сузір’я.
Ви назвали так звані зодіакальні сузір’я. Їх налічується 12, що входять до поясу Зодіаку. Тисячі років тому всі вони носили назви тварин («зодіак»
У перекладі з грецької мови – «коло тварин»). Згодом ряд сузір’їв втратили «звірячу» назву. Налічується 88 сузір’їв.
До сузір’я Мала Ведмедиця входить Полярна зоря – що вказує шлях на північ.
Найяскравішою зіркою південного нічного неба є Сиріус, що входить до сузір’я Великого Пса.
Скупчення зір носить назву галактика. Галактика до якого входить наше Сонце, носить назву – Молочний Шлях.
Крім зірок та планет, є малі небесні тіла: астероїди, комети, метеороїди. При падінні метеориту утворюється кратер, найбільший кратер в Арізонській пустелі, який утворився близько 30 тис. років тому, найбільше їх в Антарктиді.
VІ. Узагальнення та закріплення нового матеріалу.
Гра «Відгадай сузір’я»
На аркуші паперу намальовані сузір’я. Учням пропонується найти, ці сузір’я на карті зоряного неба, та назвати їх (ст. 142)
Гра «Далі, далі…»
-
Синонімом слова «космос» ( Всесвіт)
-
Як називають в Україні нашу Галактику? (Чумацький шлях)
-
Яку форму має наша Галактика? (Спіраль)
-
Що таке зоря? (шар газу)
-
Що таке сонце? (Зоря)
-
Що таке сузір’я? (скупчення зірок)
-
В якому сузір’ї можна відшукати Полярну Зорю? (У Малій Ведмедиці)
VІІ. Підсумок уроку.
-
Вправа « Індикатор настрою»
Учні показують смайлик, котрий охарактеризує їх настрій після уроку.
-
Вправа «Продовж речення»
-
На цьому уроці мені сподобалося…
-
Я хотів би…
-
Мені не сподобалося…
VІІІ. Інструктаж з домашнього завдання.
§16
Скласти кросворд до теми.
Намалювати своє Сузір’я. |