Звертання. Вставні слова. Тренувальні вправи



Скачати 30.59 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір30.59 Kb.
Тема: Звертання. Вставні слова. Тренувальні вправи.
Мета: повторити й поглибити знання учнів про речення, головні й другорядні члени речення, звертання та вставні слова; правильно інтонувати речення із вставними словами, звертаннями, виділяти комами на письмі; розвивати мовленєву культуру.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, таблиця, роздатковий матеріал, тести.

Хід уроку

  1. Організаційний момент




  1. Актуалізація опорних знань


1. Опитування

- Що ми називаємо реченням?

- Як пов’язані слова між собою в реченні?

- З чого складається граматична основа?

- На які види за метою висловлювання поділяються речення?

- Назвати другорядні члени речення.

- Що називається додатком? Означенням? Обставиною?

- Що називають однорідними членами?

- Які слова можуть бути при однорідних членах речення?

- Що називається звертанням? Вставними словами?

- Навести приклади.

- На які групи поділяються вставні слова і сполучення слів?


ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
1. Зробити синтаксичний розбір речень. Вказати до якої частини мови належать слова.

Весною ми ходили до лісу

Береза співала ніжну пісню.
2.З поданих слів змоделювати зв’язне висловлювання

Літній, я, більше, за, канікули, інший, любити.

Під, час, із, задоволення, бігати, в, ліс, ягоди, ходити, гарний, погода, річки, до.
3.Записати із памяті

Кохаю край наш дорогий,

Що зветься Україна.

Вітчизні хочу я своїй

Зрости достойним сином.
4.Роздатковий матеріал.

Картка 1.

Виділіть головні та другорядні члени речення.

1.Реве та стогне Дніпр широкий , сердитий вітер завива. 2. Пропливають зорі України над моїм розчиненим вікном.


Картка 2.

Запишіть речення. Правильно розставте розділові знаки. Укажіть однорідні члени речення та узагальнювальні слова.

1.На городі красувалися достиглі овочі капуста морква буряки. 2. З хати виходять люди дівчата молодиці ч


Картка 3.

Запишіть речення. Правильно розставте розділові знаки. Укажіть однорідні члени речення та узагальнювальні слова.

1.Наче все покрилось туманом і ріка і гори і сади. 2. Червона калина та верба народні символи України.


Картка 4.

Запишіть речення , виділіть звертання, поясніть розділові знаки.

1.Україно моя Україно я для тебе на світі живу. 2. Встає Кобзарева зоря над тобою моя Україно



Картка 5.

Запишіть речення, виділіть вставні слова, вкажіть до якої групи відноситься

  1. Мабуть, завтра не варто вирушати в похід.

  2. На щастя завтра буде сонце.


Картка 6.

Виділіть головні та другорядні члени в кожному реченні

1.Пролісок пробивав листок торішній. 2. Веселе сонечко ховалось у веселих хмарах весняних.


5.Провідміняти слова сонце, світанки.
6. Пояснювальний диктант. Пояснити розділові знаки.

- На шкільному подвір’ї наш клас посадив багато дерев: кленів, каштанів, беріз.

- Школярі пам’ятайте, що шкільні проблеми можна розв’зати.

- Здається, ця річка блищить здалеку тонкою смужкою.

- Усі шкільні предмети, без сумніву, дуже важливі.
7.Творче завдання.

Скласти речення з поданим словом таким чином щоб воно було: а) підметом,



б) додатком,

в) звертанням. (Друзі.)
8. Словниковий диктант. Пояснити написання слів.

Не хотіти, не зробили, нездужати, стелити, списати, сфотографувати, п’ять, сімдесят, мільярд, мільйон, рум’янець, пів’яблука, півогірка.


9.Виконати вправу 142 стор.67


  1. Закріплення знань учнів.

  2. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

  3. Домашнє завдання. Повторити параграф9, виконати вправу 143


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка